بررسی نظر دکتر کدیور درباره حجاب شرعی

دریافت فایل PDF                دریافت فایل HTML

بسم الله الرحمن الرحیم

دلالت آیه ۳۱ سوره نور بر حجاب

نقدی بر نظرات دکتر کدیور درباره حدود حجاب شرعی زنان

حسین سوزنچی

چندی پیش، آقای دکتر محسن کدیور برداشت جدیدی از حجاب شرعی مطرح کرده‌ و از دو حکم اولی و ثانوی در مورد حجاب زنان سخن گفته است: حکم اولی واجب برای حجاب بانوان را پوشاندن «از زیر گردن تا زیر زانو و بازوان»، و البته «با لباسی که تنگ و چسبان و نازک و بدن‌نما نباشد» دانسته، و حجابی که همه به عنوان حجاب شرعی می‌شناسند (یعنی پوشاندن تمام بدن، غیر از وجه و کفین[۱]) را حکم ثانوی‌ای که رعایتش وابسته به عرف زمان و مکان است، قلمداد نموده‌اند. به زبان ساده، نظر ایشان این است که اگر در جایی، حجاب شرعی رایج، به عنوان عرف حجاب فهمیده ‌شود و نپوشاندنش مفسده داشته باشد، رعایت آن بر زنان لازم است؛ وگرنه زنان می‌توانند به همان حدی که ذکر شد، اکتفا کنند. ضمنا ایشان، این حکم را در مورد حجاب زن در برابر نامحرم دانسته، و در مورد حجاب زن در عبادات (نماز و حج)، پوشش واجب را در حد حجاب شرعی معروف (پوشاندن بدن غیر از وجه و کفین [و قدمین]) دانسته‌اند. عبارات ایشان چنین است:

«ساتر شرعی دو بخش دارد:

بخش اول: آنچه پوشانیدن آن به حکم اولی واجب است و تغییر شرائط زمانی مکانی و موقعیتی (جز ضرورت پزشکی در زمان درمان و مشابه آن) تغییری در حدود آن ایجاد نمی‌کند: زنان مومنه شرعا موظفند خارج از حریم خانواده، بدن خود را از زیر گردن تا زیر زانو و بازوان با لباسی که تنگ و چسبان و نازک و بدن نما نباشد بپوشانند.

بخش دوم: آنچه پوشانیدن آن ممکن است به حکم ثانوی از باب جلوگیری از مفسده واجب شود. این بخش بستگی کامل به «عرف زمان و مکان» دارد: زنان مومنه در جوامع و شرائطی که پوشانیدن سر و گردن و مو و بطور کلی تمام بدن، غیر از وجه و کفین و قدمین، متعارف است، به نحوی که بر نپوشانیدن آنها مفسده مترتب می‌شود، به حکم ثانوی موظفند این مواضع را هم بپوشانند. بنابراین در جوامعی که این حد از پوشش متعارف نیست و بر نپوشاندن این مواضع مفسده ای مترتب نیست، پوشاندن آنها الزامی نیست و این مواضع از بدن «زینت ظاهر» محسوب می‌شود که در آیه ۳۱ سوره نور از پوشانیدن استثنا شده‌اند: «ولا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها.»

زنان مومنه در زمان نماز و احرام حج موظفند تمام بدن خود را به استثنای وجه و کفین و قدمین بپوشانند.

تفصیل بحث را در ضمن مقالات تاملی دوباره در مسئله‌ی حجاب تشریح کرده‌ام.» (به نقل از سایت شخصی ایشان در تاریخ ۲۰ دی ۹۱)

مقاله حاضر، درصدد نقد و بررسی این دیدگاه است، یعنی این نظر که حکم ثابت و همیشگی حجاب زنان در اسلام (در مقابل نامحرم)، که تغییر زمانه در آن راهی ندارد، پوششی باشد در حد «از زیر گردن تا زیر زانو و بازوان، با لباسی که تنگ و چسبان و نازک و بدن‌نما نباشد»؛ و میزان افزون بر آن، به عرف نسبی و تغییرپذیر جوامع بر‌گردد، نه به حکم ثابت اسلام.

چون ایشان در این اظهارنظر (و نیز موارد متعدد دیگری که در این زمینه اظهارنظر نموده) به آیه ۳۱ سوره نور استناد کرده‌اند؛ ابتدا دلالت این آیه بررسی خواهد شد که آیا این آیه موید نظر ایشان است یا نافی این نظر؛ و سپس با مراجعه به مقالات «تاملی دوباره در مسئله‌ی حجاب»، بررسی خواهد شد که آیا دلایل کافی برای رأی و نظر ایشان وجود دارد یا خیر؟[۲]

الف. دلالت آیه ۳۱ سوره نور

در ابتدا مناسب است متن و ترجمه کامل آیه ارائه شود. خداوند متعال می‌فرماید:

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَهِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.

و به زنان مومن بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زینت‌هاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که پیداست؛ و باید روسرى‌شان را بر گریبان خویش زنند و زینت‌های‌شان را آشکار نکنند مگر براى شوهران، پدران، پدرشوهرها، پسران، پسران شوهرها، برادران، برادرزاده‌ها، خواهرزاده‌ها، زنان [همکیش] خود، بردگان خود، مردان طفیلی‌ای که نیازی به زن ندارند [دیوانگان و احتمالا خواجگان]، و کودکانى که بر امور نهانی زن آگاه نیستند؛ و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمین] نکوبند تا آنچه از زینت‌شان نهفته مى‏دارند معلوم گردد. اى مؤمنان همگى به سوی خدا بازگردید، باشد که رستگار شوید.

استناد دکتر کدیور به عبارت «وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا» (زینت‌هایشان را آشکار نگردانند مگر آنچه که خود پیداست) می‌باشد؛ اما اگر کسی در خود آیه تامل کند تردید می‌کند که برداشت ایشان از عبارت مذکور، برداشت قابل قبولی باشد؛ زیرا اولا مستلزم «تخصیص اکثر»[۳] است که برخلاف ضوابط عادی سخن گفتن می‌باشد؛ و ثانیا با توجه به قرینه‌های موجود در جملات بعدی همین آیه، چنین استنباطی خلاف ظاهر آیه است.

اما تفصیل مطلب:

۱٫ مقدمه اول برای فهم عبارت ، دقت در معنای کلمه «زینت» است. کلمه «زینت» در زبان عربی[۴]در مورد اشیای خارجی به کار می‌رود (خواه شیء جدا از بدن، مانند گوشواره و النگو؛ و خواه اشیایی که به بدن متصل می‌شود مانند روژ لب و سرمه)، نه در مورد خود اعضای بدن؛ و اگر کسی در بقیه استعمالات این واژه در قرآن کریم هم دقت کند درمی‌یابد که قرآن کریم ریشه «ز‌ی‌ن» را در مورد یک شیء خارجی و مستقل به کار می‌برد، نه در مورد خود بدن انسان، که اتفاقا در آخر همین آیه هم آشکارا در مورد یک شیء خارجی (خلخال) استفاده شده است. در زبان عربی در مورد خود اعضای بدن، غالبا تعبیر «حُسن» یا «جمال» به کار برده می‌شود. مثلا درباره صورت (یا مو یا سایر اندامهای) زیبا، می‌گویند صورتش «حَسَن» یا «جمیل» است، و اگر کلمه زینت را به کار ببرند، نمی‌گویند «صورتش زینت است» بلکه با تعبیر «صورتش «مُزَیّن» است» بیان می‌کنند، که معنایش این است که: [به وسیله شی‌ای خارجی] صورتش را زینت داده است. پس آیه که می‌فرماید «زینت‌هایشان را بروز ندهند (در معرض دید قرار ندهند) مگر آن زینت‌هایی که آشکار است» مقصود اولی‌اش درباره وسایل زینتی است، نه خود اعضای بدن؛ و چنانکه مفسران اشاره کرده‌اند، دلالت آیه بر پوشاندن اعضای بدن، به‌تبعِ پوشاندن وسایل، و از راه «قیاس اولویت» فهمیده می‌شود: یعنی اگر زینتی که جداگانه دیدنش اشکال ندارد و وقتی روی عضوی از بدن قرار گیرد، پوشاندنش واجب می‌شود، پس به طریق اولی، پوشاندن آن عضو واجب است.[۵]

مقدمه دومی که برای فهم آیه باید مدنظر قرار گیرد این است که وقتی پس از نهیِ «لایبدین زینتهن»، استثنای «الا ما ظهر منها» می‌آید، معلوم می‌شود که از نظر قرآن کریم، زینت‌ها و وسایل زینتی زنان دو دسته‌اند: برخی باید مخفی بمانند و برخی می‌توانند آشکار شوند؛ و آیه با این نحوه بیان خود تاکید می‌کند که اصل بر مخفی بودن است، غیر از مواردی معین.

اکنون اگر، طبق نظر دکتر کدیور، از ظاهر آیه برآید که نپوشاندن از زیر گردن به بالا، و از زیر زانو و بازو به پایین برای زن مجاز است، با توجه به اینکه، نپوشاندن این اندام‌ها، به‌تبعِ نپوشاندن زیورآلات‌شان است، از ایشان سوال می‌شود که کدام زیورآلات مورد نهی قرار گرفته است؟! زینت‌ها و زیورآلات زن اموری است که همگی در محدوده‌هایی که ایشان به عنوان محدوده استثنا مطرح کرده‌اند قرار می‌گیرند: یعنی از روی سر تا زیر گردن (مانند گل سر، سورمه چشم، روژ لب و گردنبند) از سرانگشتان تا بالاتر از مچ در دست (مانند لاک ناخن، انگشتر و النگو) و پا (مانند لاک ناخن و خلخال). تنها مصداقی که می‌توان یافت که در محدوده مورد نظر ایشان قرار می‌گیرد، قلیلی از گردنبندهاست که از «زیر گردن» هم پایین‌تر می‌آید و در محدوده «سینه» قرار می‌گیرد (مانند «سینه‌ریز»). اکنون آیا معقول است که به جای اینکه بگویند «فقط این مدل خاص از گردنبند را بپوشانید»، بگویند «همه‌ی زینت‌ها را بپوشانید غیر از موارد زیر»، و وقتی موارد را برمی‌شمرند، همه استثنا شوند غیر از گردنبند، آن هم قلیلی از گردنبندها، نه همه آنها؟ به تعبیر دیگر، استثنا کردن زمانی معقول است که اصل مطلب (مستثنی منه)، بیشتر از موارد مورد استثنا (مستثنی) باشد؛ در حالی که بر اساس برداشت دکتر کدیور از آیه، اصل مطلب فقط مربوط به یک مورد (گردنبند) است، و نه حتی تمام مصادیق این مورد (بلکه فقط قلیلی از مصادیق آن)، ولی استثنایش همه موارد دیگر و حتی برخی از مصادیق همین مورد است! آیا این استثنا کردن معقول است؟ اینجاست که اصطلاحاً نظر ایشان مستلزم «تخصیص اکثر» است که برخلاف ضوابط عادی سخن گفتن است و کلام هیچ عاقلی را نمی‌توان بر آن حمل کرد، چه رسد به کلام خداوند متعال.[۶]

پس آنچه ایشان ادعا کرده از ظاهر آیه برنمی‌آید.

۲٫ علاوه بر این، برداشت ایشان با بقیه آیه نیز در تعارض است. ایشان در بحث‌های تفصیلیِ خود به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی حد پوشش مورد نظرشان یک عرف عقلایی است که قرآن کریم، فقط بر این عرف عقلایی تاکید کرده و نظر خاص و مستقلی ندارد. اینکه آیا این حد یک عرف عقلایی است یا خیر، بعدا بحث خواهد شد، اما اگر در متن کامل آیه دقت شود، قرآن کریم پوشش زن را بیش از این مقدار مورد نظر دکتر کدیور (محدوده زیر گردن تا زیر زانو و بازو) می‌داند: در ادامه‌ی آیه، اولا از خمار (روسری) سخن به میان آمده که روی سر را می‌پوشانده و آیه دستور داده که گریبان (گردن و سینه) را هم با آن بپوشانید؛ و ثانیا درباره یکی از این «زینتهای مخفی» (= خلخال، که زنان به مچ پا می‌بسته‌اند) سخن به میان آمده، و از زنان خواسته شده که کاری نکنند که با تکان دادن این زینت مخفی (مَا یخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ) و درآوردن صدای آن، توجه نامحرمان را به خود جلب کنند. پس، هم محلی که روسری می‌پوشانده، جزء قسمت آشکار نبوده، و هم خلخال (و لذا عضو مربوط به آن، یعنی ساق و مچ پا) جزء زینت مخفی‌ (که پوشاندن آن در ابتدای آیه واجب شده) به حساب آمده است. اکنون چگونه ایشان از عبارتِ «ما ظهر منها» (= زینت ظاهر)، مصادیقی را شناسایی کرده که صریحا در ادامه آیه توصیه به پوشش آن آمده یا به عنوان «زینت مخفی» معرفی شده است؟!

شاید ایشان بگویند مقصود از «ماظهر منها» مقداری است که آشکار بودنش به عرف واگذار شده است، و مخفی بودن سر و گردن و ساق پا، عرف آن زمان بوده، اما عرف امروز نیست. در این صورت باید گفت:

اولا، به فرض که وجود چنین عرفی را در امروز بپذیریم، باز هم حمل آیه بر معنایی که عرف امروز (که مشخصا برخلاف عرف زمان آیه است) می‌فهمد، مستلزم خروج از ضوابط استنباط از متن است.

ثانیا چنین تعبیری (که زینت‌هایتان را بپوشانید مگر زینت‌هایی که در عرف جامعه شما اشکال ندارد) فقط در مقام «تذکر اخلاقی به رعایت عرف» معنا دارد، نه در مقام «بیان حکم شرعی»، درحالی که استثنائات بقیه آیه به‌خوبی نشان می‌دهد که آیه در مقام بیان حکم فقهی و حریم شرعی است. به تعبیر دیگر، نام بردن از فهرست بلندی از موارد استثنا، تنها زمانی معقول است که سخنگو در مقام بیان حد و حریم‌ها (اصطلاحا: بیان حکم شرعی) باشد، وگرنه در مقام توصیه اخلاقیِ عرفی، چنین مواردی را پشت سر هم برشمردن، خلاف فصاحت، و بلکه نامتعارف و خلاف عاداتِ رایجِ سخن گفتن است.

ثالثا این معنا در تناقض با بقیه فتوای ایشان است، زیرا ایشان پوشاندن زیر گردن تا زیر زانو را به عنوان حکم اولی (غیر وابسته به شرایط زمان و مکان) قبول دارند و نظر عرف را فقط در مورد نپوشاندن سر و گردن و ساق و بازو می‌پذیرند، نه بیشتر. یعنی طبق نظر ایشان، اگر نپوشاندنِ مثلاً بالاتر از بازوی زن در جامعه‌ای به عنوان عرف رایج درآید، باز هم زن اجازه ندارد این مقدار را نپوشاند. اکنون سوال این است که اگر قرار است مصداق زینت ظاهر، آن اندازه به عرف جوامع واگذار شود که حتی بقیه تعابیر همان آیه (که درباره روی سر، گردن، و ساق پا است) نتواند در مقابل این عرف بایستد، آنگاه هر مقدار دیگری از فاصله بین زانو تا گردن را هم اگر عرف جامعه بی‌اشکال و بی‌مفسده دانست، باید به لحاظ شرعی بی‌اشکال باشد! یعنی اگر دامنه عرف را به‌اندازه‌ای گسترش دهیم که بر ظاهر آیات هم حکومت کند، آنگاه «حکم اولی حجاب» در فتوای ایشان بی‌وجه می‌شود و ایشان به جای اظهارنظر فوق، باید فتوا می‌داد که «هرچه عرف جامعه می‌پسندد همان طور پوشش داشته باشید، خواه کاملا لخت یا کاملا پوشیده»!

ب. ریشه‌های برداشت مذکور از آیه ۳۱ سوره نور در مقالات دکتر کدیور

با توجه به اینکه وجود نکات فوق، به‌قدری در وضوح معنای آیه نقش دارد که در حالت عادی، نمی‌توان چنین برداشتِ خلاف ظاهری از ظاهر آیه داشت، این سوال پیش می‌آید که ریشه چنین برداشتی چه بوده است؟ چنانکه در ابتدای بحث از ایشان نقل شد، ایشان خوانندگان را برای تفصیل ادله خود، به مقالاتی ارجاع داده‌اند که باید این مقالات بررسی شود.

آن گونه که در سایت اینترنتیِ ایشان گزارش شده، در تابستان سال ۱۳۹۱، ایشان بحث‌های تحلیلیِ خود را در چند جلسه مجازی برای دانشجویان ایرانی دانشگاه بین المللی سنگاپور، ارائه کرده و متن آنها را به عنوان درس‌گفتار در ۵ قسمت با عنوان مشترک «تاملی در مساله حجاب» منتشر نموده‌اند. در این پنج درس‌گفتار، که از این به بعد آنها را مقالات خواهیم نامید، مطالب متنوعی درباره پوشش زن و مرد مطرح شده که در اینجا فقط آن مقدار که به بحث «پوشش زن در برابر نامحرم» مربوط می‌شود، مورد نظر است.

دکتر کدیور در مقاله اول، موضوع پوشش را از زاویه قرآن؛ در مقاله دوم، از زاویه روایات؛ در مقاله سوم از زاویه فتاوای اهل سنت؛ و در دو مقاله آخر از زاویه فقه شیعه (در مقاله چهارم، بحثهای کلی‌تر، و در مقاله پنجم، به تعبیر خود «درباره ستر ناظری [پوشش زن در مقابل دیگران]») بحث کرده است. برخلاف انتظار، بحث قرآنی ایشان، برخلاف بحث‌های بعدی، هم بسیار مختصر است و هم در آن ادعاهای فراوانی بدون سند مطرح شده است. با توجه به توضیحی که در پاورقیِ اولین جمله این مقاله آمده،[۷] به نظر می‌رسد مستند اصلیِ ایشان در موضوع‌شناسیِ این بحث (اینکه عرف عصر پیامبر (ص) چه بوده، و یا واژه‌های مرتبط با بحث چه مفادی دارند) کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» است؛ اما این کتاب، نه‌تنها به لحاظ روش تتبع تاریخی غیرقابل اعتماد است و گاه سخنان افراد را تحریف کرده، بلکه در موارد متعدد، حتی در ترجمه‌های عبارات و تبیین مراد از واژه‌ها نیز مرتکب خطاهای فاحشی شده است؛ و بیشتر بیانگر ذهنیات مولف محترم آن است تا بیان واقعیات تاریخی.[۸] البته دکتر کدیور در انتهای مقاله پنجم (یعنی در مهر ۱۳۹۱) وعده داده‌اند که در آینده «تأمل دوباره‌ای درباره‌ی حجاب در قرآن» خواهند داشت و «نظر نویسنده همراه با ادله و مستندات تحلیلی آن خواهد آمد»؛ اما از آنجا که چنین مطلبی هنوز منتشر نشده، فعلا درباره آنچه منتشر شده به بحث خواهیم نشست:

در مقاله اولِ ایشان چند مطلب به بحث حاضر مربوط می‌شود.

۱٫ آنچه از نظر خود ایشان در این مقاله مهم تلقی شده (به طوری که در ابتدای هر چهار مقاله بعدی، به عنوان نتیجه این مقاله معرفی شده این است که:

«از دو واژه‌ی جِلباب و خِمار در آیات پوشش بانوان در قرآن کریم (احزاب ۵۹ و نور ۳۱) بیش از مطلق پوشاک استفاده نمی‌شود، و به تنهائی ظهوری در وجوب سرانداز و روسری ندارند. مفاد این دو آیه جمع و جور کردن جامه و پوشانیدن سینه و گریبان است.»

اما چه دلیلی بر این مطلب اقامه شده است؟ در مقاله اول، که قرار بوده این بحث تبیین شود، متن عبارات ایشان در مورد عبارت «ولیضربن بخمرهنّ علی جیوبهنّ» در آیه ۳۱ سوره نور چنین است:

«خُمُر جمع خِمار، پوشاکی است با سه معنی. یکم. روسری یا سرانداز، دوم. رداء (پارچه ای برای پوشاندن نیم تنه بالا) و سوم. إزار و لنگ (پارچه ای برای پوشاندن نیم تنه پائین). با توجه به معانی مختلف خِمار قدر متیقن آن «پوشاک و پوشیدنی» است و دلالت آن به روسری و مقنعه نیازمند قرینه است. جُیوب جمع جَیب به معنی شکاف است. مراد از شکاف سه مورد می‌تواند باشد: اول شکاف حاصل از جدایی طرفین لباس که در آن دوران بشدت رایج بوده است. ناحیه سینه زنان و بالاخره اشاره به شرمگاه.»

و با این توضیح، ایشان معتقد به ابهام در معنای آیه و عدم دلالت آن بر پوشش سر و گردن شده‌اند.

اما آیا دلیلی بر وجود این سه معنا در کتب لغت یا در منابع تاریخی وجود دارد؟ آیا در زبان عربی کلمه «خمار» در غیر از مورد «روسری و سرانداز»، و کلمه «جیب» (= گریبان) در معنای «شکاف» به کار رفته است؟ متاسفانه ایشان برای این سخنشان هیچ دلیل و سندی ارائه نداده‌اند و برداشتشان خلاف نظر صریح اهل لغت است. کتابهای تخصصی‌ای که درباره لغات عربی و قرآنی بحث کرده‌اند همگی تصریح کرده‌اند که کلمه «خمار» به معنای «پوششی است که زن سرش را با آن می‌پوشاند»[۹]، در مورد «جَیب» هم همگی تصریح کرده‌اند که به معنای «گریبان پیراهن» است و اگرچه ریشه لغتش به «شکافتن و قطع کردن» برمی‌گردد، اما به صورت کلمه «جَیب»، فقط در مورد «پیراهن» به کار می‌رود.[۱۰] به نظر می‌رسد که تنها دلیل ایشان، اعتماد به ادعاهایی است که در کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» آمده، چرا که این احتمالات برای معنای واژگان «خمار» و «جیب»، فقط در این کتاب یافت می‌شود؛[۱۱] و حقیر در جایی دیگر، با ادله کافی، عدم وجود سندی برای این ادعاهای کتاب مذکور و لذا غیرقابل قبول بودن این ادعاها را به تفصیل نشان داده است.[۱۲]

در مورد «جلباب» نیز وضعیت تقریبا به همین منوال است، که چون آیه مربوط به آن، به بحث حاضر مرتبط نمی‌باشد، از بررسی تفصیلی آن صرف نظر می‌شود.

۲٫ دکتر کدیور بر این باورند که «حد متعارف آن روز در مورد بانوان، که لباس آن را می‌پوشانید، از زیر گردن تا زانو و از بازو[۱۳] تا آرنج بوده است» و به تبع، درباره عبارتِ آیه مورد بحث، اظهار می‌دارند که:

«ماظهر منها؛ یعنی آنچه از بدن زن آشکار بوده است در عصر نزول ساعد، ساق، صورت، گردن و مو بوده است. این مقدار از پوشش امری عقلایی و در اغلب جوامع متعارف همین مقدار بوده است. اعراب حجاز همین مقدار را نیز به دلایلی که گذشت[۱۴] درست نمی‌پوشانیدند. آیه در مقام بیان لزوم پوشش آن است»

اما باز هم سند و دلیلی بر این مدعا ارائه نمی‌کنند! با توجه به آنچه در بند قبل گفته شد، به نظر می‌رسد که دلیل ایشان، همان مطالب کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» است؛ که قابل قبول نیست. چنانکه حقیر به‌تفصیل نشان داده۱۲، نویسنده کتاب مذکور، آشکارا بین عصر نزول قرآن (یعنی زمان جاهلیت) و زمان نزول آیه حجاب خلط کرده است. احکام اسلام، به تبع آیات قرآن کریم، تدریجی، نازل و واجب شده است و همین نزول تدریجی بستر را برای تحقق بسیاری از احکام مهیا کرده است. مخصوصا در مورد حکم حجاب که در اواخر عمر پیامبر اکرم (ص) یعنی حدود بیست سال بعد از بعثت ایشان نازل شده، باید بسیار دقت کرد. این جمله دکتر کدیور که «آنچه از بدن زن آشکار بوده است در عصر نزول، ساعد، ساق، صورت، گردن و مو بوده است» شاید درباره دوره جاهلیت درست باشد (که البته عمومیتِ همین هم جای تأمل دارد)، اما درباره زمان نزول آیه که حدود ۶-۷ سال از استقرار حکومت پیامبر در مدینه و اقدامات فرهنگی ایشان در این شهر گذشته بود، صادق نیست و حقیر با استناد به گزارشهای تاریخی همان کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» نشان داده‌ است که حتی در جنگ احد (که چند سال قبل از نزول آیه حجاب بوده) پوشش زنان بسیار بیشتر از این مقدار که دکتر کدیور مطرح کرده است، بوده، چه رسد به سال نزول این آیه؛۱۲و وجود تعبیر «مایخفین من زینتهن» در همین آیه که درباره «مخفی بودن خلخال» است (که به مچ پا بسته می‌شده، پس لااقل مچ پا مخفی بوده) شاهد دیگری بر این ادعاست.

ثانیا مقصود از امر عقلایی در تعبیر ایشان چیست؟ آیا این واژه با اصطلاح فقهی آن مورد نظر است که اشاره به «سیره عقلا» دارد؟ اگر چنین است، آیا مساله میزان پوشش امری است که بتوان سیره عقلا را در مورد آن احراز کرد؟ ملاک، کدام عقلا و کدام جوامع متعارف‌اند؟ اگر عقلا در طول تاریخ مدنظرند، اتفاقا آنچه قرنها در سیره عقلا (نه فقط در جوامع اسلامی، بلکه در جوامع بودایی و چینی و ژاپنی و مسیحی و …) رایج بوده، پوششی بسیار بیش این اندازه است. اگر هم مقصود فرهنگ امروزین پوشش در غرب است، باید گفت این فرهنگ، سابقه‌اش حتی در خود غرب، به یک قرن نمی‌رسد تا بخواهد معیار تمام عقلا قرار گیرد و حتی پوشش در اولین فیلمهایی که در صنعت سینما عرضه شد، بخوبی نشان می‌دهد که حتی تا نیمه قرن بیستم هم عرف پوشش غربی بسیار بیشتر از وضعیت فعلی آن بوده است. به علاوه، اگر همین فرهنگ امروز غربی را هم ملاک قرار دهیم، آیا واقعا عرف عقلایی امروز غربی این اندازه است؟ یعنی آیا امروز اگر خانمی پیراهن آستین کوتاه و یا حتی آستین رکابی بپوشد، یا دامنش بالاتر از زانو باشد، رفتاری خلاف عرف قلمداد می‌شود؟ آیا خود دکتر کدیور که در برخی کنفرانس‌ها با برخی از این خانمها به گفتگو می‌نشینند، مخاطب خود را فردی لااُبالی و کسی که خارج از سیره عقلا رفتار می‌کند می‌دانند؟ همه اینها نشان می‌دهد که تعیین محدوده دقیق پوشش، از سنخ مسائلی نیست که بتوان در مورد آن «سیره عقلا»یی را یافت، چه رسد به اینکه سیره عقلا را مستمسک اثبات حکم قرار دهیم. به هرحال اینها ابهاماتی است که ایشان بدون هرگونه پاسخی رها کرده‌اند و لذا مطالبِ این مقاله نمی‌تواند اشکالاتی را که در بحث قبل اشاره شد مرتفع سازد.[۱۵]

به هر حال، مقاله اول با این جمله خاتمه می‌یابد که:

«نیازی به ذکر نیست که بحث حجاب شرعی برای عمل، با قرآن تمام نیست و نیاز به بررسی روایات مرتبط و سنت پیامبر (ص) و سیره ائمه (ع) است»

در مقاله دوم ایشان به سراغ روایات می‌روند و تصریح می‌کنند که بررسی خود را محدود به روایات شیعی کرده‌اند و البته می‌پذیرند که:

«وضعیت روایات اهل سنت در مسئله حجاب متصلب‌تر و مضیق‌تر از روایات شیعی است.»

در این بررسی می‌کوشند نشان دهند که:

«در احکام اصلی حجاب هیچ حکمی به پیامبر (ص) یا امیرالمؤمنین (ع) نسبت داده نشده است. در احکام حجاب روایات متواتر لفظی و معنوی وجود ندارد»

و با تمام مناقشاتی که انجام می‌دهند نهایتا اذعان می‌کنند که روایات صحیح و معتبر از چهار امام (یعنی امام باقر و امام صادق و امام کاظم و امام رضا علیهم‌السلام) به‌اندازه‌ای هست که حجاب شرعی متعارف را اثبات کند و سرانجام به عنوان اولین نکته در قسمت نتیجه پایان مقاله تصریح کنند که:

«اول: بر اساس موازین علم الحدیثِ سنتی، احکام اصلیِ حجاب شرعی از اواسط نیمه اول قرن دوم هجری مبتنی بر روایات امام جعفر صادق (ع) غیرقابل انکار است: زنان مؤمنه شرعا موظفند بدن خود را به استثنای وجه و کفین در برابر نگاه نامحرم بپوشانند؛ و موی سر هم از جمله مواضعی است که باید پوشانیده شود.»

اگر از ناتمام بودن استدلال ایشان درباره عدم تواتر روایات مربوط به حجاب صرف نظر شود[۱۶]؛ بازهم اولا برای ثبوت جزییات حکم شرعی، نیاز نیست که روایات به حد تواتر برسد (وگرنه شاید نتوان بسیاری از جزییات نماز را هم شناسایی کرد) و ثانیا آنچنان که نزد شیعه متعارف است روایات ائمه اطهار علیهم‌السلام همچون روایات پیامبر (ص) در استنباط حکم شرعی به کار می‌آیند. لازمه این مطالب آن است که ایشان، علی‌القاعده باید همان فتوایی را که همگان داده‌اند قبول می‌کردند؛ اما چه می‌شود که نظر متفاوتی داده‌اند؟ پاسخ این سخن را شاید با توجه به دو نکته بعدی که در جمع‌بندی این مقاله بیان کرده‌اند، بتوان یافت:

«دوم: در چهارچوب فقه سنتی، احکام این روایات حجاب قرآنی را تفسیر و تضییق می‌کنند. فتاوای مبتنی بر این روایات با روش اجتهاد مصطلح در قسمتهای بعدی خواهد آمد.

سوم: روش اجتهاد در مبانی و اصول با روایات موجود برخوردی نقادانه دارد که حاصل آن در قسمت انتهایی این سلسله مقالات خواهد آمد.»

مقصود از «اجتهاد در مبانی و اصول» چیست؟ این سخن، باتوجه به توضیحات دیگر ایشان بدین معناست که قصد ندارند که بر اساس مبانی و اصول متعارف شیعه با روایات برخورد کنند، بلکه معتقدند هم در «مبانی فلسفی، معرفت‌شناختی، جهان‌شناختی، انسان‌شناختی، اخلاقی و کلامیِ» شیعه؛ و هم در «اصول فقه» باید تجدیدنظر شود. آیا مقصود ایشان همان نظریه‌ای است که قبلا تحت عنوان «علمای ابرار» از جانب ایشان مطرح شده است؟[۱۷] اگرچه از ظاهر نظریه مذکور و ظاهر جملات فوق، شاید چنین برداشت شود که ایشان لزوم اطاعت کامل از امام در مسائل شریعت را قبول ندارند و نمی‌پذیرند که «روایات ائمه حجاب قرآنی را تفسیر و تضییق کند»، اما با توجه به اینکه در موارد دیگر (مثلاً در سخنرانی‌ای که اخیرا داشته‌اند)[۱۸] امامت را «همان ساحت علمی و اسوه بودن ائمه» دانسته؛ و این ساحت را این گونه تعریف کرده‌اند: «امام پس از خدا و پیامبر، منبع سوم اخذ معارف دینی، معلم، مفسر و شارح بی‌خطای وحی الهی و سنت نبوی است»؛ نمی‌توان گفت که «لزوم اطاعت کامل از نظر امام در مسائل مربوط به شریعت»[۱۹] را قبول ندارند و به خاطر این نظریه، روایات ائمه را کنار گذاشته‌اند. به تعبیر دیگر، خود ایشان علاوه بر مطلبی که به عنوان «بند اول نتیجه» از ایشان نقل شد، در بند پانزدهم قسمت نتیجه‌گیری مقاله دوم صریحا پذیرفته‌اند که:

«پانزدهم. بر اساس روایاتی از امام کاظم و امام رضا (علیهما السلام) دختران بعد از بلوغ باید سر و موی خود را در نماز و در برابر نامحرم بپوشانند و زنان نیز موظفند در برابر پسران بالغ همانند مردان سر و موی خود را بپوشانند.»

و اگر بخواهیم بر مبنای سخن اخیر ایشان، یعنی اینکه ائمه منبع سوم اخذ معارف دینی‌اند، نظر دهیم، باید گفت: اگر ایشان این روایات را صحیح می‌دانند (که می‌دانند)، و در مقام اخذ معارف وحی، ائمه (ع) را شارح بی‌خطا می‌دانند (که می‌دانند)، پس باید همین فتوایی که خود آن را مورد قبول همه علمای اسلام دانسته‌اند،[۲۰] قبول کنند؛ و اینکه چرا قبول نکرده‌اند، مطلبی است که باید منتظر توضیحات بیشتر ایشان درباره «اجتهاد در مبانی و اصول» بود.

از آنجا که مقالات سوم (فتاوی اهل سنت) و چهارم (کلیات بحث پوشش) ارتباط چندانی با بحث حاضر پیدا نمی‌کنند، از گزارش آنها صرف‌نظر کرده، مستقیما سراغ مدعای اصلی ایشان در مقاله پنجم (پوشش زن در برابر دیگران) می‌رویم:

درمقاله پنجم، ایشان سعی می‌کنند نظر فقهای شیعه درباره حجاب زن را در قالب دو الگو مطرح کنند. یکی «الگوی مستثنی منه–مستثنی» که دراین الگو «تمام بدن زن واجب الستر، وآشکارکردن هراندام نیازمند دلیل خاص است» و این را «جریان غالب فقه شیعه» می‌دانند. سپس به سراغ الگوی دوم می‌روند و آن را «الگوی کفایت تن‌پوش» می‌نامند و مدعی می‌شوند:

 «از قرن دهم جریانی متفاوت در میان فقها مشاهده می‌شود. این جریان با پرچمداری محقق اردبیلی آغاز می‌شود، و به نظر محقق اردبیلی «اگر خوف از اجماع ادعاشده در مستثنی منه در بین نبود، قول به جواز آنچه غالبا ظاهر است همانند سر و مو (اعم از موی سر و موی مسترسل خارج از سر) علاوه بر وجه و کفین و قدمین نیز ممکن بود.»

و نهایتا به این جمع‌بندی می‌رسد که:

درباره حجاب شرعی یا مواضع واجب الستر بدن بانوان در برابر نامحرم چهار قول است: اول وجوب پوشش تمام بدن حتی صورت و کفین، دوم وجوب پوشاندن تمام بدن و جواز باز بودن صورت و کفین (قول مشهور)، سوم وجوب پوشاندن تمام بدن و جواز باز بودن صورت و کفین و قدمین، چهارم نظر محقق اردبیلی: آنچه عادت بر ظاهر بودن آن است واجب الستر نیست. به نظر وی مواضع جایزالکشف بیشتر از صورت و کفین و قدمین است […] از نظر این فقیه طراز اول، مقدار حجاب شرعی در نص آیه‌ی شریفه‌ی ۳۱ سوره‌ نور «الا ما ظهر منها» ظاهر بودن آن در عادت زنان است. وی مثال این مواضع را گردن، بالای سینه، ساعدها و ساقها زده است.»

تنها دلیلی که در مقالات ایشان برای چنان استظهاری از این آیه می‌توان یافت، همین تلقی از کلام محقق اردبیلی است؛ درحالی که دقت در جوانب مختلف سخنان محقق اردبیلی نشان می‌دهد که نه چنان فتوایی دارد (حتی همان عبارت «لولا خوف الاجماع[۲۱]» نشان می‌دهد که محقق اردبیلی حاضر به مخالفت با نظری که مورد اجماع فقهاست نمی‌باشد)، و نه برداشت دکتر کدیور از توضیحات محقق اردبیلی در مورد آیه مذکور، برداشت قابل قبولی است؛ خصوصا که با بقیه عبارات خود محقق اردبیلی ناسازگار است؛ (محقق اردبیلی این سخن را از زمخشری نقل کرده که «ملاک ظاهر بودن در “إلا ما ظهر منها” عرف است» آنگاه در رد نظر زمخشری، مواردی را نشان داده که «زنان در عرف نمی‌پوشانند، اما قطعا بر اساس خود آیه پوشاندنش لازم است»؛ و دکتر کدیور برداشت کرده که ایشان نظر زمخشری را قبول دارد و این موارد را هم به عنوان «عرصه‌هایی که پوشاندنش لازم نیست»، مطرح نموده است). اما تفصیل مطلب:

اگر در مقاله پنجم دقت شود، نظر دکتر کدیور، به برداشتی از کلام مرحوم محقق اردبیلی در تفسیر زبده البیان برمی‌گردد.[۲۲] دکتر کدیور از عبارت او که می‌گوید: «و بالجمله الحکم محلّ الاشکال»، چنین استنباط کرده‌ که «وی، به عنوان تنها فقیه شیعه، انحصار عدم پوشش به وجه و کفین را محل اشکال می‌داند و لذا باز بودن گردن و ساعد و ساقها را به‌خودی خود بدون مشکل».[۲۳] درحالی که دقت در کلام محقق اردبیلی، که در مقام بحث تفسیری بوده، نه در مقام بیان حکم فقهی، نشان می‌دهد این برداشت برعکس نظر اوست.

اولا محقق اردبیلی بعد از اینکه می‌گوید «حکم محل اشکال است» توضیح بحث را به کتاب فقهی خود (مجمع الفائده و البرهان فی شرح إرشاد الأذهان) ارجاع می‌دهد؛ که آن مقداری که در آن کتاب آمده، دلالت بر وجوب پوشاندن مو و گردن و بازو و ساق پا دارد[۲۴] و این بهانه که مقصود محقق اردبیلی این عبارات نیست، بلکه عباراتی است که مفقود گردیده، دلیل مناسبی برای اثبات انتساب چنین فتوایی به محقق اردبیلی نمی‌تواند باشد. [۲۵]

 ثانیا محقق اردبیلی بلافاصله بعد از جملات فوق، تصریح می‌کند که: عبارت بعدی آیه، دلالت بر عدم وجوب پوشاندن صورت دارد[۲۶]؛ که این جمله  قرینه‌ای است بر اینکه آنچه محل اشکال می‌دانسته این است که کسی «وجوب پوشاندن صورت» را هم از این آیه بخواهد استنباط کند، (نه اینکه بحث وجوب پوشش گردن و و سینه و ساعد و ساقها محل اشکال باشد) و اتفاقا همین مساله پوشاندن صورت بین مفسران محل بحث و گفتگو بوده و عده‌ای طرفدار داشته، نه پوشاندن گردن و ساعد و… که هیچکس در آن اختلاف نکرده است.

ثالثا حتی اگر از عبارات بعدی وی صرف نظر شود، دقت در همان سخن مورد استناد دکتر کدیور و مثالهایی که محقق اردبیلی در این بحث آورده نشان می‌دهد که وی در وجوب پوشش گردن و ساعد و ساقها تردید نداشته؛ بلکه بحث و اشکالش در مورد سخنانی از زمخشری (مفسر اهل سنت) است که در ابتدای تفسیر آیه، مطالبی را از او نقل کرده است. زمخشری در تفسیر کشاف، درباره مراد از «ماظهر منها» این گونه اظهارنظر می‌کند که «معنای آن، عبارت است از آنچه عادت بر ظاهر بودن آن است، و اصل در آن، ظهور است» و جمله زمخشری در اینجا تمام می‌شود.[۲۷] سپس محقق اردبیلی شروع به توضیح نظر خود می‌کند و توضیحاتی در مورد نظر زمخشری ارائه می‌دهد. یکی از اشکالاتی که به زمخشری می‌گیرد درباره این است که زمخشری علاوه بر صورت و دست، «قدم» (قسمت از انگشتان تا قوزک پا) را هم جزء محدوده‌ای که پوشش آن لازم نیست معرفی کرده، و در مورد اخیر، ملاک را «عادت رایج در پوشش زنان، به‌ویژه زنان فقیر» دانسته؛ و محقق اردبیلی برای رد این ملاک بیان می‌کند که: «اگر به عادت و آنچه بویژه در زنان فقیر ظاهر است نظر شود، عادت بر باز بودن گردن، سینه، ساعدها و ساقها و غیر آنهاست.»

دکتر کدیور، این جمله را به عنوان نظر خود محقق اردبیلی در توضیح «ما ظهر منها» قلمداد کرده که گویی محقق اردبیلی می‌خواهد بگوید که: معیار «ما ظهر منها»، عادت رایج در زنان است؛ و عادت زنان، باز بودن گردن، سینه، ساعدها و ساقها و غیر آنهاست؛ پس باز بودن اینها جایز و حکم به پوشاندن آنها محل اشکال است.

آیا برداشت دکتر کدیور درست است؟ با توجه به جملات قبل و بعد محقق اردبیلی باید گفت او این سخن را به عنوان نقض و رد نظر زمخشری می‌آورد (خصوصا که زمخشری هم در تفسیرش بر وجوب پوشش این محل‌ها اصرار دارد)؛ و در واقع می‌خواهد به زمخشری بگوید «چگونه تو ملاک را عادات رایج زنان، و مخصوصا زنان فقیر می‌دانی درحالی که زنان فقیر موارد مذکور را که در شرع حرام شده و خود تو هم حرام می‌دانی رعایت نمی‌کنند؟» یعنی ایشان قطعا این جمله را به عنوان محلی که عادتا نمی‌پوشاندند و باید طبق آیه بپوشانند، آورده، نه به عنوان محدوده استثنای مجاز شرعی. اولین شاهد واضح و ساده‌اش این است که کلمه «سینه» را هم درکنار گردن و ساعد و ساقها آورده است: دلالت آیات قرآن بر وجوب پوشش سینه چنان واضح است،[۲۸] و نامانوس بودن بحث در این مورد به‌گونه‌ای دکتر کدیور را به چالش انداخته که اولا در قسمت نهایی مقاله خود، درباره نظر محقق اردبیلی، تعبیر «بالای سینه» را به جای «سینه» به محقق اردبیلی نسبت داده تا چنین سخنی باورپذیرتر و معقول‌تر گردد[۲۹] و ثانیا وقتی که خواسته با استناد به این استظهار از سخن محقق اردبیلی، فتوای خلاف اجماع بدهد، باز هم سینه را استثنا کرده؛ و پوشش «از زیر گردن به پایین» را واجب دانسته است. شاهد دوم، ادامه جملات محقق اردبیلی است که دکتر کدیور، در مقاله خود، آن را با حذف برخی عبارات آورده؛ و توجه به عبارات حذف شده بخوبی آشکار می‌کند که وی در دلالت این آیات بر وجوب پوشش «گردن» هم تردیدی نداشته، و آنچه محل اشکال می‌دانسته، «نظر زمخشری» است، نه «وجوب پوشاندن گردن و سینه و ساعد و ساق زنان!». ترجمه عبارات بعدی محقق اردبیلی۳۲ چنین است: «مقصود از عبارت “وَ لْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی جُیوبِهِنَّ” این است که روسری‌های خود را بر سینه خویش بکشند تا سینه و بالاتر از آن، یعنی گردن را بپوشانند.»

 

جمع‌بندی

دکتر کدیور در اظهارنظری، حکم اولی حجاب زنان در اسلام (در مقابل نامحرم) را، پوشش در حد «از زیر گردن تا زیر زانو و بازوان، با لباسی که تنگ و چسبان و نازک و بدن نما نباشد» دانسته، و میزان افزون بر آن را به عرف تغییرپذیر جوامع واگذار کرده‌، و سندِ نظر خود را، عباراتی از آیه ۳۱ سوره نور قرار داده است. با بررسی مفاد آیه مذکور، به نظر می‌رسد که آن ظهوری که ایشان ادعا کرده، نه‌تنها از آیه قابل استنباط نیست، بلکه خلاف ظاهر آیه است؛ و چنانکه از متن مقالات ایشان معلوم گردید، ایشان وجود روایات معتبر از ائمه اطهار (ع) درباره حد شرعی متعارف حجاب را نیز قبول دارند و به اینکه سخن ائمه (ع)، بعد از قرآن و روایات نبوی، منبع سوم در اخذ معارف دین است، نیز اعتراف می‌کنند؛ با این حال اصرار دارند معنای جدیدی را بر آیه حمل کنند که خلاف ظاهر آیه و خلاف این روایات است. تنها مستندی که ایشان تاکنون برای این استظهار از آیه ارائه کرده‌اند، تلقی‌ای است که از کلام محقق اردبیلی داشته‌اند. خود دکتر کدیور تصریح می‌کنند که پوشش تمام بدن غیر از وجه و کفین و احیانا قدمین، مورد اجماع تمام فقهای اسلام [اعم از شیعه و سنی] است و محقق اردبیلی تنها کسی است که با استناد به این آیه، خلافِ اجماع نظر داده است؛ اما آشکار شد که محقق اردبیلی نیز نه‌تنها چنین برداشتی ندارد، بلکه او هم صریحا همان فتوای همگان را قبول کرده[۳۰] و لذا این استنباط دکتر کدیور از آیه مذکور قابل قبول نیست.

والسلام علیکم و رحمه الله

۱۳۹۲/۲/۱۱  سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

 


[۱]. البته ایشان «قدمین» [= از سر انگشت تا مچ پا] را هم به «وجه و کفین» اضافه کرده‌اند؛ که در تاریخ اسلام، برخی از فقها چنین دیدگاهی داشته‌اند؛ و لذا در مورد این اختلاف جزیی بحثی نخواهیم داشت.

[۲]. با توجه به اینکه مقالات ایشان در فضای صفحات وب منتشر شده، امکان ارجاع به صفحات مختلف مقالات وجود ندارد و در ادامه متن، مطالب ایشان را صرفا به شماره مقاله (۱ تا ۵) ارجاع داده خواهد شد. البته در مقاله حاضر هرآنچه از قول ایشان در داخل گیومه گذاشته شود، (از جمله پرانتزها و علائم سجاوندی) از خود ایشان است که عینا از سایت ایشان کپی شده است.

[۳]. «تخصیص اکثر» بدین معناست که یک حکم کلی را بیان، و سپس به قدری استثنا برای آن مطرح کنند که تعداد استثنائات بیشتر از اصل حکم شود. مثلا دانش آموزان یک کلاس ۳۰ نفرند. بعد اعلام کنند همه دانش آموزان باید در امتحان شرکت کنند غیر از احمد و رضا و فرید و…؛ و اسم ۲۹ نفر را بیاورند! در اینجا می‌گویند «انسان عاقل به جای اینکه یک حکم کلی کند و استثنا بیاورد، فقط آن یک نفر را بیان می‌کند»؛ و کسی که آن گونه سخن بگوید در عاقل‌بودنش تردید می‌کنند!

[۴]. لغت‌شناسان زبان عربی از قدیم، کلمه «زینت» را به معنای «ما یتزین به» (چیزی که به وسیله آن، عمل تزیین انجام می‌شود) ترجمه کرده‌اند که دلالتش بر آراستگی به وسیله شیء خارجی واضح است. (کتاب العین، ج‌۷، ص۳۸۷؛ المحیط فی اللغه، ج‌۹، ص۹۴؛ تاج اللغه و صحاح العربیه، ج‌۵، ص۲۱۳۲؛ لسان العرب، ج‌۱۳، ص۲۰۱؛ مجمع البحرین، ج‌۶، ص۲۶۱) و حتی برخی مانند زبیدی، از قول برخی لغت‌شناسان بر دلالت این کلمه بر «استفاده از شیء دیگر» تصریح می‌کند: «الزّینه: تَحْسینُ الشی‌ءِ بغیرِهِ من لبْسَهٍ أو حلْیَهٍ أَو هَیْئهٍ» (تاج العروس من جواهر القاموس، ج‌۱۸، ص۲۶۷). تنها کسی که یافت شد که درصدد برآمده «زینت» را به معنای مطلق بگیرد که شامل خود اعضای بدن هم بشود، مرحوم مصطفوی (از معاصرین) است که ایشان هم بیش از آنکه بر بحث‌های لغوی تاکید کنند، بر شرح و بسط این آیه اصرار ورزیده و هدف اصلی‌شان این بوده که آیه مذکور را طوری تفسیر نمایند که گویی آیه دلالت بر پوشاندن صورت دارد! یعنی ایشان قصد دارند با اثبات اینکه مهمترین مصداق کلمه زینت، صورت است، امکان استثنا کردن آن را منتفی سازند و استثنای «الا ما ظهر منها» را منحصر به «لباس‌های بیرونی» کند که خودبه‌خود در معرض دید است. (التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‌۴، ص۳۷۴- ۳۷۷) لذا دکتر کدیور برای منظور خود نمی‌تواند به سخن ایشان تمسک کند.

[۵]. مثلا زمخشری (قرن۶)، که علاوه بر مفسر بودن، سخنانش در باب لغت‌شناسی هم مورد توجه است، می‌نویسد: «زینت عبارت است از آنچه زن خود را با آن تزیین می‌کند از زیورآلات گرفته تا سرمه و خضاب … و علت اینکه در آیه، به مخفی کردن «زینت» اشاره شده، نه به عضوی که زینت بر آن قرار می‌گیرد، از باب مبالغه در صیانت کردن و پوشاندن است؛ زیرا زینت‌ها در محل‌هایی از بدن مانند ساعد و ساق و بازو و گردن و سر و سینه و گوش قرار می‌گیرند که مشاهده این اندامها فقط برای افراد استثنا شده در آیه جایز است؛ پس آشکار ساختن خود زینت‌ها را نهی کرد تا معلوم شود که اگر دیدن این زینت‌ها وقتی روی اعضای بدن قرار می‌گیرند حرام است – چون واضح است که وقتی روی بدن نباشند دیدن این زیورآلات برای همه جایز است- پس خود آن اندام‌هایی که این زینتها روی آنها قرار می‌گیرند باید بیشتر در معرض هشدار قرار گیرد و حرمتش جدی‌تر و احتیاط و تقوای زنان برای پوشانده ماندن آنها بیشتر باید باشد.» (الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل، ج‏۳، ص۲۳۱) ضمنا واضح است که محتوای روایاتی که زینت در این آیه را بر بدن تطبیق کرده‌اند (و گفته‌اند مقصود آیه پوشاندن بدن غیر از وجه و کفین است)، منافاتی با بحث ما ندارد زیرا آن روایات در مقام بیان حکم شرعی منتج از آیه بوده‌اند نه در مقام معنا کردن کلمه زینت، و چنانکه اشاره شد، آیه به قیاس اولویت، اندامهای تحت زینت، و دوباره به قیاس اولویت، سایر اندامهای مخفی‌تر را شامل می‌شود.

[۶]. برداشت ایشان با قواعد استنباطی دیگری هم ناسازگار است که به علت تخصصی شدن بحث، از بیان تفصیلی آن خودداری می‌شود. فقط از باب نمونه اشاره می‌شود که ایشان معکوس قیاس اولویت، استنباط کرده‌اند که قابل دفاع نیست. چنانکه اشاره شد، استنباط «پوشاندن اعضا» از تعبیر مربوط به «پوشاندن زینتها و زیورآلات»، از باب قیاس اولویت است؛ چون جذابیت اصلی مال اندامهاست و پوششها در صورتی که روی اندامها باشند می‌توانند جذاب شوند، لذا اگر پوشش زیورآلات را تاکید کنند می‌توان پوشش اندام را نتیجه گرفت؛ اما از جواز نپوشاندن برخی از زیورآلات، نمی‌توان لزوما جواز نپوشاندن اعضا را نتیجه گرفت؛ و لذا فقهایی که فتوا به جواز نپوشاندن وجه و کفین (و احیانا قدمین) می‌دهند به روایات مربوطه تمسک می‌کنند نه به این آیه.

[۷]. ایشان در این پاورقی می‌گویند: «مطالعه کتاب “حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)” نوشته محقق محترم آقای امیر ترکاشوند را هفته اخیر به پایان بردم … در بحث امروز در قسمت موضوع‌شناسی از این تحقیق مفید بسیار سود برده‌ام.»

[۸]. ضعف علمی این اثر را به‌تفصیل در مقاله‌ای با عنوان «حجاب در آیات و روایات، نقدی بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر» (ر.ک: www.souzanchi.ir) نشان داده‌ام. فقط برای اینکه خوانندگان محترم، سخنان فوق را مبالغه‌آمیز تصور نکنند به برخی از ادعاهای این کتاب اشاره می‌شود: ایشان بدون هیچ دلیل موجهی، «ساق» پا را «ران» پا ترجمه می‌کنند، و سپس نتیجه می‌گیرند زنان عرب، خلخال را نه بر پایین ساق (مچ) بلکه بر بالای ران می‌بسته‌اند! تعبیر «راسِ» زن در روایات و فتاوی فقها، که پوشاندنش لازم دانسته شده را، نه «سر بدن» بلکه «سر پوشاک» معرفی می‌کنند و آن را قسمت جلوی سینه می‌دانند و نتیجه می‌گیرد که در روایات و فتوای فقهای قدیم فقط پوشاندن جلوی سینه زن لازم بوده نه بالاتر! آیه ۶۰ سوره نور را (که درباره جواز کنار گذاشتن روسری برای زنان سالخورده به شرط عدم خودآرایی است) به گونه‌ای ترجمه می‌کند که نتیجه‌اش این می‌شود که قرآن به زنان مادام که در خانه هستند توصیه می‌کند که اشکال ندارد که حتی در مقابل افراد کاملا بیگانه صددرصد برهنه باشند! و … .

[۹]. مفردات ألفاظ القرآن، ص۲۹۸؛ لسان العرب، ج‌۴، ص۲۵۷؛ المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی، ج‌۲، ص۱۸۱؛ مجمع البحرین، ج‌۳، ص۲۹۱؛ تاج العروس من جواهر القاموس، ج‌۶، ص۳۶۶؛ التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‌۳، ص۱۲۹

[۱۰]. معجم مقائیس اللغه، ج‌۱، ص۴۹۷؛ مفردات ألفاظ القرآن، ص۲۱۰؛ شمس العلوم و دواء کلام العرب من الکلوم، ج‌۲، ص۱۲۲۹؛ النهایه فی غریب الحدیث و الأثر، ج‌۱، ص۳۲۳؛ لسان العرب، ج‌۱، ص۲۸۸؛ المصباح المنیر فی غریب الشرح الکبیر للرافعی، ج‌۲، ص۱۱۵؛ مجمع البحرین، ج‌۲، ص۲۸؛ تاج العروس من جواهر القاموس، ج‌۱، ص۳۹۰؛ التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‌۲، ص۱۴۹؛ قاموس قرآن، ج‌۲، ص۹۱

[۱۱]. حجاب شرعی در عصر پیامبر، ص۵۶۲-۵۸۱

[۱۳]. احتمالا مقصود ایشان «کتف» بوده و اشتباه تایپی رخ داده است.

[۱۴]. متاسفانه آنچه گذشته فقط یک سلسله اظهارنظرهای بدون سند بوده است، و چیزی که بتواند به عنوان دلیل برای یک ادعای تاریخی قلمداد شود وجود ندارد.

[۱۵] . شاید خود ایشان هم متوجه این اشکالات بوده، زیرا در پایان پنجمین مقاله وعده نگارش سه بحث دیگر را می‌دهند که موضوع بحث سوم را این گونه بیان می‌کنند: «تأمل دوباره‌ای درباره‌ی حجاب در قرآن (تفصیل آنچه در قسمت اول به اجمال گزارش شد) و بالاخره در قسمت آخر نظر نویسنده همراه با ادله و مستندات تحلیلی آن خواهد آمد.»

[۱۶]. توضیح مطلب اینکه در بحث تواتر نیازی نیست که راویان همگی معتبر باشند، بلکه تواتر از این جهت اعتبار دارد که تبانی چنان افراد کثیری بر دروغگویی ممکن نیست. به تعبیر دیگر، حتی اگر تمام راویان جزء افراد غیرمعتبر و حتی دروغگو هم باشند، چون امکان تبانی آنها بر دروغ وجود ندارد، سخن آنها قبول می‌شود. لذا اگر کسی بخواهد نشان دهد که روایات در بابی از ابواب به حد تواتر نمی‌رسد، باید همه روایات مربوطه را مورد توجه قرار دهد، نه فقط روایات صحیح و معتبر را؛ در حالی که دکتر کدیور در ابتدای مقاله‌اش تصریح می‌کند که فقط سراغ روایات معتبر (صحیح و موثق) رفته است؛ لذا با این مقدار تتبع، عدم تواتر اثبات نمی‌شود.

[۱۷]. ر.ک: «قرائت فراموش شده، بازخوانی نظریۀ علمای ابرار» فصلنامه مدرسه، اردیبهشت۱۳۸۵؛ ش۳، ص ۹۲-۱۰۲٫ این نظریه از این جهت که ضرورت باور به عصمت و علم لدنی ائمه (ع) نزد شیعه را زیر سوال می‌برد، (ایشان تصریح می‌کنند که امامان را باید «عالمان پرهیزکاری بدون هرگونه صفت فرابشری (علم لدنی، عصمت، و نصب و نص ‌الهی)» دانست) شباهتی دارد به سخنرانی دکتر عبدالکریم سروش تحت عنوان «تشیع و چالش مردم‌سالاری» که یک سال قبل از آن ارائه شده است؛ هرچند زاویه ورود این دو با هم متفاوت است. سخنرانی دکتر سروش چالش‌هایی را برانگیخت و حقیر در همان زمان در مقاله‌ای تحت عنوان «جمع خاتمیت با امامت و مهدویت» (که قسمتی از آن در سایت اینترنتیِ دکتر سروش نیز منتشر شد و نشریه موعود [در شماره۵۸، آبان ۱۳۸۴] به نشر کامل آن اقدام نمود) نشان داد که برخلاف نظر ایشان، چالش‌های مذکور با ارائه تبیین جامعی قابل‌حل است و این چالش‌ها نمی‌تواند در عصمت ائمه (ع) تردید ایجاد کند. چنانکه از عبارات دکتر کدیور در این مقاله (که در ادامه متن به برخی از آنها اشاره خواهد شد) برمی‌آید، از نظر ایشان، اشکال اصلی قبولِ مولفه‌هایی همچون علم لدنی و عصمت در ائمه (ع) این است که قبول اینها را مستلزم ارائه نوعی تصویر فوق‌بشری (و لذا غیربشری) از ائمه (ع) می‌دانند؛ و به نظر می‌رسد تبیینی که در مقاله حقیر آمده بتواند بر اشکال مورد نظر ایشان نیز غلبه کند. این مقاله را اکنون می‌توانید در اینجا بیابید.

[۱۸] . متن این سخنرانی که ظاهرا در آذر ۱۳۹۱ ایراد شده، در سایت ایشان به این آدرس موجود است:         http://kadivar.com/?p=10015

[۱۹] . قرآن کریم اطاعت از خدا و رسول را به طور مطلق لازم دانسته و بلافاصله بعد از بیان ضرورت اطاعت خدا و رسول، با همان عبارت (یعنی به نحو مطلق و بدون هیچ قید و شرط) از مومنان می‌خواهد که از «اولی‌الامر» هم اطاعت کنند: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ» (سوره نساء، آیه ۵۹ : ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا اطاعت کنید و از رسول و اولی‌الامر اطاعت کنید). پس «اولی‌الامر» هرکه باشند، اطاعتشان همچون اطاعت خدا و رسول واجب است. بلافاصله در ادامه همین آیه، با لحنی عتاب‌گونه تذکر داده می‌شود که اگر در مورد چیزی [از جمله مصداق اولی‌الامر] اختلاف‌نظر پیدا کردید، برای پاسخش به سراغ خدا و رسول [نه نظرات شخصی یا رای اکثریت یا …] بروید: «فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ» (و اگر در چیزی اختلاف و نزاع پیدا کردید، پس آن را به خدا و رسول ارجاع دهید، اگر از کسانی هستید که به خدا و آخرت ایمان دارید). وقتی چنین اولی‌الامری تثبیت شد، قرآن کریم در چند آیه بعد، بیان می‌کند که در اختلاف‌نظرهای بعدی نظر این اولی‌الامر نظر صحیح است و تصریح می‌کند که این اولی‌الامر همانند پیامبر کسانی‌اند که توان استنباط صحیح را دارند و هر اختلاف‌نظر و شایعه‌ای باید با مراجعه به آنها حل شود: وَإِذَا جَاءهُمْ أَمْرٌ مِنَ الأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُواْ بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَى أُوْلِی‌الأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِینَ یَسْتَنبِطُونَهُ مِنْهُمْ» (سوره نساء، آیه۸۳ : اگر مطلبی ایمنی‌بخش یا نگران کننده به آنها برسد به شایعه‌پراکنی روی آورند. و اگر آن را به رسول یا اولی‌الامر ارجاع می‌دادند، آنان که اهل استنباط بودند آن [= پاسخ صحیح] را می‌دانستند و معلوم می‌کردند). آشکار است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، در طول ۲۳ سال نبوت خود فرصت نکرد تمام جزییات شریعت را به مردم آموزش دهد؛ اما بر اساس روایات متعددی، ایشان تمام علم خود را به امام علی علیه‌السلام منتقل ساختند، (مانند روایات متعددی از پیامبر اکرم (ص) با این مضامین که «من شهر علمم و علی (ع) در ورودی آن است» [صحیفه الإمام الرضا علیه السلام، ص۵۸] یا اینکه «برای علی علیه‌السلام سخنی گفت که وقتی سوال کردند، چه فرمود، علی (ع) پاسخ داد «هزار باب از علم بر من گشود که از هر بابی هزار باب دیگر باز می‌شود.» [کافی، ج۱، ص۲۹۶]) و به دستور خدا او را جانشین خود معرفی کردند و این مقام را پس از ایشان بر عهده ائمه بعدی که یکایک ایشان را نام بردند گذاشتند. شیعه بر این اساس، با مراجعه به سخنان پیامبر (ص)، مقام اولی‌الامر را، که مقامی است که همچون پیامبر باید از او اطاعت شود، از آنِ حضرت علی (ع) و امامان پس از ایشان می‌داند؛ و نظر آنها را فصل‌الخطاب می‌شمرد، نه اینکه با آنها اختلاف‌نظر پیدا کند؛ و لذا اگر حکم کلیِ مطلبی در قرآن کریم بیان شد و ائمه اطهار (ع) قیود آن را بیان کردند، از نظر شیعه، آن قیود کاملا معتبر است و نیاز نیست که حتما روایت مستقلی از پیامبر (ص) هم در کار باشد.

[۲۰]. ایشان در مقاله پنجم تصریح می‌کنند که: «حجاب شرعی به معنای پوشاندن تمام بدن زن در برابر مردان نامحرم به استثنای وجه و کفین و احیانا قدمین، اجماعی فقهای اسلام است.» البته در ادامه اظهار می‌دارند که تنها فقیهی که حکم رایج را محل اشکال دانسته، محقق اردبیلی در تفسیر زبده البیان است؛ و اینکه آیا واقعا برداشت ایشان از کلام محقق اردبیلی درست بوده یا خیر، در ادامه متن بررسی خواهد شد.

[۲۱]. مخصوصا اگر توجه شود که فقهای شیعه، وقتی می‌گویند اجماع، منظورشان فقط توافق علما نیست، بلکه توافقی است که «کاشف از قول معصوم» باشد و اتفاقا برای تمسک به چنین اجماعی، برخی ابتدا به تفصیل نشان می‌دهند که روایات موجود به تنهایی برای چنین حکمی کافی نیست (وگرنه اجماع مورد نظر، اجماع مَدرکی خواهد شد که اعتبار چندانی ندارد). برای فهم اینکه اجماع چه جایگاهی در ذهن محقق اردبیلی داشته، توجه شود که به جای «لولاالاجماع»، تعبیر «لولاخوف الاجماع» را به کار برده، که ظاهرا بدین معناست که نه تنها مخالفت با اجماع، بلکه نگرانی از اینکه سخن من مخالفت با چنین اجماعی هم قلمداد شود کفایت می‌کند که این سخن را نپذیرم. تعابیر صریح ایشان در ابتدای بحث ستر در کتاب فقهیشان هم موید دیگری بر این ادعاست.

[۲۲]. جملات محقق اردبیلی در توضیح عبارت : «إِلا ما ظَهَرَ مِنْها» چنین است: «فی الکشاف: الزینه ما تزینت به المرأه من حلی أو کحل أو خضاب، فما کان ظاهرا‌ منها کالخاتم و الفتخه – و هی حلقه من فضّه لا فصّ لها- و الکحل و الخضاب فلا بأس بإبدائه للأجانب، ثمّ قال: إنّ المراد من الزینه موقعها و الصحیح أنّه العضو کلّه لا المقدار الّذی یلامسه الزینه منه کما فسّرت مواقع الزینه الخفیه، و کذلک مواقع الزینه الظاهره: الوجه موقع الکحل فی عینیه و الخضاب بالوسمه فی حاجبیه و شاربیه و الغمره فی خدّیه، و الکفّ و القدم موقعا الخاتم و الفتخه و الخضاب بالحنّاء؛ و إنّما تسومح فی هذه المواقع، لأنّ سترها فیه حرج، فإنّ المرأه لاتجد بُدّاً من مزاوله الأشیاء بیدیها، و من الحاجه إلی کشف وجهها خصوصا فی الشهاده و المحاکمه و النکاح، و تضطرّ إلی المشی فی الطرقات و ظهور قدمیها و خصوصا الفقیرات منهنّ؛ و هذا معنی قوله «إِلا ما ظَهَرَ مِنْها» یعنی إلّا ما جرت العاده علی ظهوره، و الأصل فیه الظهور. و لا شکّ فی بعد کون الوجه موقع الکحل و الوسمه و کونها فی شاربیه، مع أنّ المناسب تأنیث الضمیر فی الکلّ کحذف المرأه، و أیضا لا شکّ أنّ مع الضروره و الحاجه یجوز إبداء موقع الزینه الظاهره و الباطنه کالعلاج للطبیب و للشهاده و المحاکمه، و أیضا إن نظر إلی العاده و الظاهر، خصوصا الفقیرات، فالعاده ظهور الرقبه، بل الصدر و العضدین و الساقین و غیر ذلک، و بالجمله الحکم محلّ الاشکال و قد أوضحته فی الجمله فی محلّه من الفروع فی شرح الإرشاد فتأمّل.» (زبده البیان فی أحکام القرآن، ص ۵۴۴‌)

[۲۳]. دکتر کدیور بعد از ذکر عبارات محقق اردبیلی می‌گوید: «از عبارات زبده البیان می‌توان این نکات را به محقق اردبیلی نسبت دارد: (۱) صورت و کفین و قدمین زن یقینا از زینت ظاهره محسوب می‌شود و پوشاندن آنها واجب نیست. (۲) ملاک زینت ظاهره (ماظهر منها) «آنچه عادت برظاهربودن آن است و اصل درآن ظهوراست» [می‌باشد]. (۳) عادت زنان بویژه زنان فقیر نپوشاندن گردن، سینه، ساعدها و ساقها و غیر آنهاست. در مجموع حکم مواضع واجب الستر بدن زن، محل اشکال است»

[۲۴]. عبارات محقق اردبیلی در بخش الصلوهِ کتاب مذکور چنین است: «و اما عوره المرأه فلا خلاف فی کون کلها عوره: یجب سترها فی الصلاه مطلقا، عدا الوجه و الکفین و القدمین، و فی غیرها من الأجنبی؛ و فی تحریم تکرار النظر إلیها من المحترم مطلقا؛ و یؤید الإجماع بعض الایات و الاخبار. اما ستر هذه الأشیاء فی غیر الصلاه، سیجی‌ء البحث عنه فی النکاح» اگر در این عبارات دقت شود واضح است که ایشان «پوشاندن تمام بدن زن غیر از وجه و کفین و قدمین (= صورت و قسمت مچ به پایین دست و پا) را، هم در نماز و هم در مقابل نامحرم، مطلبی دانسته که هیچ اختلافی در آن رخ نداده (اجماعی است) و آیات و روایات هم موید این اجماع است. سپس گفته در مورد «پوشاندن این قسمتهای باقیمانده (وجه و کفین و قدمین) در غیر نماز» بعدا در بخش «النکاح» بحث می‌کنیم و در ادامه، وارد بحث از پوشاندن این قسمتها در نماز شده است. این تعبیر صراحت دارد در اینکه اگر در بخش «النکاح» (که به دست ما نرسیده) بحثی شده باشد، درباره «وجه و کفین و قدمین» است، نه درباره «گردن و سینه و ساعد و ساق پا». (در تحلیل حاضر، عبارت «هذه الاشیاء» را به معنای «وجه و کفین و قدمین» گرفته شد و اگر کسی عبارت «هذه الاشیاء» را به معنای «محلهایی را که بنابراجماع پوشاندن آنها لازم است» بداند، به نظر دکتر کدیور نزدیک می‌شود؛ اما نمی‌توان آن عبارت را این گونه معنا کرد، زیرا در جملات بعد که درباره «هذه الاشیاء» در نماز بحث می‌کند، بحثش درباره همین وجه و کفین و قدمین است.)

[۲۵]. تعبیر محقق اردبیلی (ر.ک: پاورقی ۲۲) این است که: «این مطلب را فی‌الجمله در محل خود از مباحث احکام، در کتاب شرح ارشاد توضیح دادم، پس تامل کن.» دکتر کدیور این تعبیر را این گونه توضیح داده است: «وی خبر داده که تفصیل مطلب را در کتاب بزرگ فقه استدلالیش مجمع الفائده تشریح کرده است. سوگوارانه «کتاب نکاحِ» مجمع الفائده به زمان ما نرسیده است.» یعنی مسلم گرفته که (۱) توضیح مذکور تفصیلی بوده، (۲) توضیح در قسمت کتاب النکاح بوده، که این قسمت از کتاب در طول تاریخ مفقود شده است. درحالی که (۱) او نمی‌گوید ادله تفصیلی‌ام را در آن کتاب آورده‌ام بلکه تعبیر «اوضحته فی‌الجمله» را به کار می‌برد که دلالت بر توضیح مختصر دارد؛ که با مطلب ذکر شده در کتاب الصلوه سازگار است؛ (۲) حتی اگر محقق اردبیلی قسمت «کتاب النکاح» را نوشته باشد، جملاتی که از او باقی مانده (چه در تقسیر و چه در بخش «الصلوهِ» کتاب مجمع الفائده) شاهد بر این است که وی اشکالی در مورد نظر اجماعی فقها در زمینه پوشش گردن و ساعد و سینه و ساق زنان نداشته باشد؛ که در پاورقی قبل توضیحش گذشت. ضمنا چه‌بسا اصلا بخش «النکاح» را ننوشته باشد؛ چرا که از قدیم‌الایام هم ظاهرا «کتاب النکاحِ» مجمع‌الفائده مشاهده نشده (مصححان کتاب، که به چهارده نسخه از این مجموعه دست یافته‌اند، تنها دلیلی را که برای احتمال نگارش این بخش مطرح کرده‌اند، نقل قولی از سیدحسین قزوینی -به لحاظ زمانی تقریبا نسل بعد از محقق اردبیلی محسوب می‌شود- است که گفته: من این بخش را نیافتم اما چون محقق اردبیلی به این بخش ارجاع داده پس احتمالا این بخش را نوشته است. ر.ک: مقدمه مجمع‌الفائده، ج۱، ص۴۰) پس تنها دلیلی که بر نوشتن این بخش هست، کلام خود وی است که در آن عبارت وعده می‌دهد که «خواهم گفت» و حتی نسل بعد از وی هم این قسمت را ندیده‌اند.کسانی که با متون سنتی کار کرده‌اند می‌دانند که این‌گونه ارجاعات به آینده، که بدان عمل نمی‌شود، زیاد است؛ یعنی مولف چه‌بسا قصد داشته وقتی به مباحث مذکور رسید بحث را از زاویه جدیدی مطرح کند؛ اما بعدها یا فرصت نمی‌کند، یا فراموش می‌کند، یا به دلایل مختلف اصلا به آن بحث وارد نمی‌شود.

[۲۶]. جملات بلافاصله بعد از جملات قبلیِ محقق اردبیلی چنین است: «وَ لْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی جُیوبِهِنَّ.‌ ای یضعن خمارهنّ علی صدورهنّ لیسترنه و ما فوقه من الرقبه، ففیها دلاله علی عدم وجوب ستر الوجه فافهم، و کانت جیوبهنّ واسعه یبدوا منها نحورهنّ و صدورهنّ و ما حوالیهما، و کنّ یسدلن الخمر من ورائهنّ فتبقی مکشوفه فامرن أن یسدلنها من قدّامهنّ حتّی یغطّینها» یعنی: و مقصود از وَ لْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی جُیوبِهِنَّ این است که روسری‌های خود را بر سینه خویش بکشند تا سینه و بالاتر از آن، یعنی گردن را بپوشانند؛ و این آیه آشکارا دلالت بر عدم وجوب پوشاندن صورت دارد؛ و گریبان‌های زنان به قدری گشاد بود که از بین آن، گردنها و سینه‌هایشان و پیرامون آنها دیده می‌شد و آنها روسریشان را از پشت سر می‌بستند که این گریبان‌ها باز می‌ماند، پس دستور داده شد که روسری را از جلو ببندند تا گریبان را هم بپوشاند. (زبده البیان فی أحکام القرآن، ص ۵۴۴‌)

[۲۷]. اگر کسی به تفسیر کشاف مراجعه کند آشکارا می‌یابد که از ابتدای مطلبی که از محقق اردبیلی نقل شد، تا پایان عبارت “هذا معنی قوله «إِلا ما ظَهَرَ مِنْها» یعنی إلّا ما جرت العاده علی ظهوره، و الأصل فیه الظهور” نقل سخن زمخشری است (الکشاف عن حقائق غوامض التنزیل، ج‏۳، ص: ۲۳۱) و بعد از آن نقدهای محقق اردبیلی شروع می‌شود. به نظر می‌رسد منشأ اشتباه دکتر کدیور این است که جمله اخیر را جزء نظر محقق اردبیلی به حساب آورده و سپس آنچه محقق اردبیلی به عنوان مثال نقض در زنان فقیر مطرح کرده، به عنوان توضیح مصادیق جمله مذکور قلمداد نموده است.

[۲۸]. وضوح آن به‌اندازه‌ای است که دکتر کدیور در مقاله اول، استنباط ضرورت پوشش سینه (و حتی بالای سینه) از این آیه را برخاسته از دلالت مطابقی (که یقینی‌ترین نوع دلالت است) می‌داند و می‌گوید: «دلالت مطابقی آن، پوشش بالای سینه است.»

[۲۹]. جملات دکنر کدیور چنین است: «حجاب شرعی به معنای پوشاندن تمام بدن زن در برابر مردان نامحرم به استثنای وجه و کفین و احیانا قدمین، اجماعی فقهای اسلام است. تنها فقیهی که حکم رایج را محل اشکال دانسته و اندامهای جایزالکشف را بیش از صورت و کفین و قدمین دانسته است محقق اردبیلی م۹۹۳ در زبده البیان است. به نظر وی ملاک حجاب شرعی عدم وجوب پوشاندن مواضعی است که عادت بر پوشاندن آنها نیست. به عبارت دیگر از نظر این فقیه طراز اول مقدار حجاب شرعی در نص آیه‌ی شریفه‌ی ۳۱ سوره‌ نور «الا ما ظهر منها» ظاهر بودن آن در عادت زنان است. وی مثال این مواضع را گردن، بالای سینه، ساعدها و ساقها زده است.»

[۳۰]. به نظر می‌رسد که کسی هم که اول بار این برداشت را از کلام محقق اردبیلی مطرح کرده، نویسنده کتاب «حجاب شرعی در عصر پیامبر» است؛ وگرنه اگر کسی به متون فقهای نسل پس از محقق اردبیلی (مثل مرحوم خاتون‌آبادی) نگاه کند، خواهد دید که آنها نیز با به کار بردن عباراتی نظیر محقق اردبیلی، آشکارا همان سخنان را، آن گونه که در تقریر ما اشاره شد، مطرح کرده‌اند.(ر.ک: الرسائل الفقهیه، ج۱، ص۴۳-۴۵)

نکته: در نگارش این نوشته، عمدتا از نرم‌افزارهای موسسه تحقیقاتی نور (جامع الاحادیث ۶/۳، کتابخانه جامع الفقه ۲، و جامع التفاسیر ۱/۲) استفاده شده است؛ لذا آدرس کتابشناسی کتابهای مورد استناد جداگانه ذکر نشد.

بازدیدها: ۶۶۹۹۹

18 Replies to “بررسی نظر دکتر کدیور درباره حجاب شرعی”

 1. سلام جناب سوزنچی
  بسیار لذت بردم از مقاله شما. هم از نظر منطق و استدلال بسیار محکم و مناسب بود و هم از لحاظ نگارش بسیار روان بود.
  من جواب سوالاتی که چند ماهی بود برایم پیش آماده بود را پیدا کردم. امیدوارم دیگران هم در رابطه با دیگر نظریات، در کمال احترام و منطق نقد و برسی انجام دهند. (البته دوست میدارم مقاله آقای احمد قابل در زمینه حجاب را هم نقد کنید، چون مقاله آقای قابل بسیار دقیق تر از نظر آقای کدیور میباشد.)
  موافق باشید،
  یا علی

  • سلام علیکم
   به نظر من استدلالهای آقای قابل به لحاظ فقهی ضعیفتر از آقای کدیور است؛ هرچند شاید به لحاظ مخاطب غیرتخصصی قویتر بنمایاند. یکی دو تا از استدلالهایش را در ضمن نقد مقاله آقای سروش دباغ نقد کرده ام که در همین سایت موجود است. آن استدلالها از نظر کسی مثل سروش دباغ مهمترین استدلالهای آقای قابل است که می توانید با مراجعه به نقد حقیر میزان دقت و قوت استدلالهای آقای قابل را دریابید. التماس دعا

 2. لعنت به کسی که ذهن جووان‌ها رو با شبهه‌های غلط گمراه می‌کنه و وقت کارشناس‌ها رو می‌گیره؛
  و درود خدا بر شما که جوابشون رو می‌دید.

 3. خدا همه ما را به راه راست هدایت کند مخصوصا کسانی که همواره بدنبال لعن و نفرین هستند به جای روشنگری. شما چه بخواهید چه نخواهید جوان متفکر امروز به دنبال دلایل منطقی برای کارهایی است که ملزم به انجام آن است پس بجای لعن ونفرین بهتره کمک کنید حقیقت زودتر مشخص شود و جوانان مجاب گردند.

  • سلام علیکم
   بنده در کجای بحثهایم کوچکترین توهینی کرده ام؟ چه رسد به لعن و نفرین؟

   • با سلام از روشنگری های عالمانه حضرتعالی تقدیر می شود. خدا توفیق روز افزون دهد.
    دکتر صمد عبداللهی عابد
    هم دانشگاهی حضرتعالی در امام صادق(ع) و هیات علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

  • اگر اشکال را واضحتر توضیح دهید ممنون می شوم. من از حالت کاربری خارج شدم و به عنوان یک مراجعه کننده عادی به سایت مراجعه کردم و فایل را دانلود و باز کردم و مشکلی ندیدم. بفرمایید با چه مشکلی مواجه شدید.

 4. سلام و وقت به خیر به شما و تشکر از اهمیت دادن به پاسخ به نظرات جدید فقهی. البته من نمی گویم شبهات چرا که هر فردی می تواند استنباط و نظر خاص خود را داشته باشد.
  بگذریم. مسئله حجاب برای بنده نیز معضلی گردیده که دنبال یافتن ریشه های حقیقی این موضوع هستم. چرا که با توجه به عملکرد جامعه دینی و حکومت و تعارضات موجود و دیدن وضعیت پوشش در کشورهای مسلمان به این نتیجه رسیده ام که ما در مسئله حجاب افراط کرده‌ایم و متاسفانه سلیقه و برداشت های شخصی ما را به اینجا رسانده است.
  از طرفی به دلایل این عده که حجاب و عفاف زن را در خانه نشینی و پنهان بودن زن از مردان با استناد به روایات متعدد نقل شده از حضرت فاطمه و پیامبر می دانند که واقعا با شرایط امروزی ما همخوانی ندارد، نگاه می کنم بر تحیرم افزوده می شود. (ضمن اینکه به نظر من هم با جامعه آن زمان پیامبر هم همخوانی ندارد. چرا که در حادثه کوی بنی هاشم حضرت زهرا تصمیم به پریشان کردن موی خود و نفرین کردن می گیرند. آیا ایشان حاضر به انجام فعل حرام گردیدند و البته برخی تناقضات تاریخی دیگر با این دست روایات سختگیرانه.)

  • سلام علیکم
   با بررسی «عملکرد جامعه دینی و حکومت و تعارضات موجود و دیدن وضعیت پوشش در کشورهای مسلمان» منطقا نمی توان به این نتیجه رسید که ما افراط کرده ایم یا خیر، مگر اینکه ابتدا حکم شرعی الهی درست استخراج شود و بعد عملکرد افراد و حکومتها با آن سنجیده شود.
   همچنین اینکه روایات سختگیرانه است یا سهل گیرانه، منطقا دلیلی بر صحت یا سقم آنها نیست؛ بلکه بررسی روایات باید بر اساس شواهد و قرائن خاص خودش انجام شود نه بر اساس احساسات فعلی ما (که برایمان سخت است یا سهل است)
   و آخرین نکته تفسیر به رای از گناهان نابخشودنی در اسلام است و معنای آن این است که من ابتدا رایی از آن خود داشته باشم و بعد سعی کنم آیات و روایات را طوری تفسیر کنم که نظر خودم درست دربیاید جدای از اینکه آن آیات و روایات واقعا بر آن مدعا دلالت دارند یا خیر.
   اینها که عرض شد اولیات تحقیق علمی است که متاسفانه عدم رعایت آنها، وجه جمع چند دیدگاه روشنفکرمآبانه ای است که بنده در سایتم نقد کرده ام.

   اما در مورد واقعیات زمان پیامبر. اینکه کسی یک تعبیر مجازی را حقیقی گمان کند و دهها شاهد واضح را انکار کند، اقتضای روش تحقیق علمی نیست. ما در همه زبانها اسلوبهایی داریم مانند کنایه و مجاز و استعاره و … ؛ و استعمال آنها در میان همه مردم از جمله معصومین متداول بوده است و با توجه به دهها شاهد آشکار درباره وجوب حجاب سر و گردن و موهای زنان در اهل بیت سلام الله علیها، واضح است که تعبیر «مو پریشان کردن در هنگام نفرین» یک تعبیر مجازی است همانند تعبیر «ریش گرو گذاشتن» و همان طور که اگر من به عنوان یک مرد به شما بگویم «حاضرم برای فلان مساله ریشم را گرو بگذارم» شما اصلا به ذهنت خطور نمی کند که منظورم این باشد که ریشم را بتراشم و موهای ریشم را نزد شما گرو بگذارم» وقتی هم که از یک زنی که محجبه بودنش بر همگان معلوم بوده می شنویم که میگوید اگر چنین و چنان کنید موهایم را پریشان خواهم کرد و به خدا شکوه می کنم» واضح است که این جمله ایشان کنایه از شدت ابتهال الی الله است (همواره مرتب بودن مو برای یک زن علامت وقوع وی در وضعیت عادی است، وقتی می گوید مو پریشان می کنم یعنی از وضعیت عادی به وضعیت تضرع و فقر محض (که مهمترین عامل استجابت دعاست) منتقل می شوم.)

  • ایشان را نمی شناسم و بنا نداشته ام که هرکس علیه حجاب مطلبی نوشته نقد کنم. سه نفری که نقد کرده ام سخن هرکدام از یک زاویه (تاریخی، فقهی، و اخلاقی) در فضاهای ضد حجاب مهم قلمداد شده است و لذا نقد کرده ام که نشان دهم سطح ادله ای که برای مخالفان حجاب مهم است، چه اندازه است. اگر ایشان زاویه جدیدی باز کرده و اهمیت خاصی دارد، با اشاره به آدرس مطلبش بفرمایید تا مراجعه و مطالعه و در صورت لزوم نقد کنم وگرنه مخالفان حجاب یکی دو نفر نیستند و قرار نیست هرکس مطلبی نوشت بنده نقد کنم. آن مقدار که در یادم هست در قسمت نظرات یک سایت دیگر، کسی ظاهرا با همین نام از آقای ترکاشوند دفاع می کرد که استدلالهای ضعیفی داشت و همانجا اصل پاسخش را عرض کردم و چون بحثهای بعدیش همگی تکرار مکررات بود ادامه ندادم. اگر منظورتان همان شخص است که نکته جدیدی که ارزش نوشتن نقد جدید داشته باشد، نداشت؛ اما اگر شخص دیگری است، خلاصه ادعا، شاهدی بر اهمیتش در فضای ضد حجاب، و لینک مطلبش را ارسال فرمایید.

 5. تا جایی که میدانم کدیور احکام را به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می‌کند. احتمالا مصادیقی را که در آیه آمده موقت و به عنوان مثال میداند همان طور که حکم حدود شرعی و احکام برده داری در قرآن را موقت می‌داند و به نظر این موقت دانستن با عقل جورتر است.

  به هر حال این نقد شما در سایت کدیور آمده و انگار پاسخی داده نشده است:
  https://kadivar.com/?p=10692

  • موقت دانستن یک حکم در شریعت خاتم دلیل موجهی ندارد و این افراد مساله خاتمیت را درست توجه نکرده اند.

 6. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت
  می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

  • اتفاقا من هم در زمینه تولید همین درب ها، البته برای خانه‌های دین مردم، کار می کنم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*