ضیافت اندیشه اساتید سال ۱۳۹۴ + طب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

امسال در برنامه ضیافت اندیشه اساتید استانهای اراک، زنجان و ارومیه و نیز در دوره تخصصی آشنایی با نظام سلامت در اسلام که در حکمت سرای طب سنتی برگزار شد برای ارائه بحث علم دینی حضور داشتم و در این دوره ها وعده دادم که پاورپوینت بحثها را در سایتم قرار می دهم که بدین وسیله تقدیم می شود.

عنوان بحث در برنامه ضیافت اندیشه اساتید، «معرفت شناسی اسلامی» است که در آن به بحث علم دینی پرداخته ام. اخیرا دفتر هم اندیشی اساتید سرفصلهای این بحث را به سه سطح تقسیم کرده است. در سطح ۱ برخی از بحثها را که گمان می کردم فرصت ارائه اش نشود با پس زمینه متفاوت قرار دادم که در برخی از مراکز بحثهای مذکور ارائه شد و در برخی هم ارائه نشد. همچنین چون عده ای از اساتید دانشگاهها یکبار قبلا دوره ای را با همین عنوان گذرانده اند، برای حضور مجدد بحث باید در سطح بالاتری ارائه شود؛ اما از آنجا که با توجه به حالت کارگاهی بودن جلسات، لزوما همه سرفصلها رعایت نمی شود، در اولین ارائه سطح ۲ (برای اساتید اراک) مشاهده کردم که برخی از افراد از بسیاری از بحثهای سطح ۱ اطلاع مناسبی ندارند. لذا بعد از آن، پاورپوینت سطح ۲ را این گونه اصلاح کردم که مشتمل بر همه بحثهای سطح ۱ نیز باشد و بحثهای سطح ۲ با پس زمینه متفاوتی قرار داده شود و کارگاه این گونه برگزار می شد که در ابتدای هر جلسه سوال می شد که اگر بحثهای اولی مطرح شده است، سراغ بحثهای دوم برویم. (ضمنا چون دوره دومی که سطح ۲ ارائه شد در جمع اساتید علوم پزشکی زنجان بود مختصر مواردی مثالها با بحث پزشکی منطبق شد.)

علاوه بر این دوره ها، حکمت سرای طب سنتی (وابسته به دانشگاه تهران) از بنده دعوت کرد که با توجه به بحثهای علم دینی، یک کارگاه آموزشی درباره نسبت طب و اسلام و معنای موجه طب اسلامی برای اساتید و دانشجویان طب سنتی ارائه کنم که این برنامه نیز در شهریور همین سال برگزار شد و پاورپوینتها را متناسب با این بحث تغییراتی دادم که گمانم این است که برای ارائه بحث «معرفت شناسی اسلامی» در فضاهای علوم پزشکی این پاورپوینت اخیر می تواند مفیدتر باشد و لذا آن را هم در همینجا تقدیم می کنم. (در خصوص دوره اخیر، کل برنامه ضبط تصویری شد و قرار شد توسط خود حکمت سرا منتشر شود)

۱) سطح اول

۱) سطح دوم

۳) ارائه شده در حکمت سرای طب سنتی

Views: 407

4 Replies to “ضیافت اندیشه اساتید سال ۱۳۹۴ + طب اسلامی”

  1. سلام

    لطفا صوت یا فیلم جلسات؛ بخصوص صوت جلسه طب اسلامی.

    به نظرم اگه صوت جلسه باشه بهتر میشه در مورد چیستی، امکان و .. طب اسلامی و تفاوتش با طب سنتی قضاوت کرد. یا اینکه روش اجتهادی یا روش اخباری چه تاثیری بر نظریه طب اسلامی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*