بازخوانی کارکرد نفاق در ایجاد واقعه عاشورا با مروری بر سوره احزاب

بسم الله الرحمن الرحیم

دهه محرم امسال (سال۱۴۳۹ قمری، ۱۳۹۶ شمسی) توفیق حضور در بندرعباس را داشتم. یکی از برنامه هایم سخنرانی شبها در هیأت انتظار بود، که امسال برنامه‌شان در مسجد دانشگاه آزاد بندرعباس برگزار شد

موضوع این برنامه را تفسیر سوره احزاب قرار داده‌ام، به چند دلیل:
▪️ همان گونه که قرآن و عترت از هم جدایی‌ناپذیرند، ما نیز در منابر حسینی، بکوشیم یاد امام حسین ع را در فضای تعالیم قرآن زنده کنیم.
▪️ سوره احزاب از سوره‌های مدنی است که بشدت مسائل مورد نیاز جامعه دینی در آنها آمده است.
▪️به نظر حقیر سوره احزاب دقیقا سراغ همان مشکلاتی در جامعه دینی رفته است که بی‌توجهی به آنها بود که شهادت امام حسین ع به دست عده‌ای از مسلمانان را رقم زد. آن مشکل رسوخ نفاق در جامعه دینی است. نفاق ابتدا خیلی آرام آرام وارد می شود اما کم کم کار به جایی می رسد که منافق از همین امت لشکری فراهم می آورد و امام حسین ع را به شهادت می رساند. سوره احزاب از سوره هایی است که به نظر می رسد منطق منافق را برملا کرده و چگونگی رسوخ آن در عرصه های مختلف جامعه دینی را نشان می دهد.

البته از مدتی پیش در «کانال یک آیه» و به تبع آن در «سایت یک آیه در روز» درباره تک تک آیات این سوره بحث کردم و مطالب سخنرانی این دهه را می‌توان به نوعی جمع‌بندی آن مطالب دانست که با تطبیق بر حادثه عاشورا انجام شده است و البته جمع‌بندی مستقلی هم بعدا در پایان همان سوره انجام شد که از «اینجا» می‌توانید آن را مطالعه کنید.

فایلهای صوتی آن را قبلا در کانال شخصی «حسین سوزنچی» بارگذاری کرده بودم و خود «موسسه فرهنگی انتظار» هم این فایلها را با کیفیت بالاتر در کانال خود بارگذاری کرده است.

ضمنا ۲۷ آیه اول آن را قبلا در ماه مبارک رمضان سال ۱۴۳۸ (۱۳۹۶) بحث کرده بودم که به نظرم بحث «صغری و کبری کردن» (جلسه دوم) در آن موقع بهتر ارائه شد.

لازم به ذکر است که ظاهرا کیفیت صوت در دو یا سه جلسه اول پایین بود که ظاهرا در جلسات بعدی مشکل تا حدودی مرتفع گردید. (با کلیک کردن روی کلمات آبی، فایل در همینجا پخش می‌شود. در صورتی که خواستید آنها را دانلود کنید روی آنها کلیک راست کنید و متناسب با مرورگر خود، از گزینه save link as  و یا save target as و … استفاده کنید.)

جلسه اول: بحث سوره احزاب (مقدمه)

جلسه دوم: بحث سوره احزاب (مروری کلی بر مضامین سوره + آیات۱-۳)

جلسه سوم: بحث سوره احزاب (آیات۴-۸ + داستان جنگ احزاب)

جلسه چهارم: بحث سوره احزاب (آیات۸-۲۱: الف. ترسیم اوضاع جنگ،   ب. منطق و مشخصه‌های منافقان)

جلسه پنجم: بحث سوره احزاب (آیات۲۱-۲۷ منطق مومنان واقعی + جمع‌بندی و نتیجه جنگ احزاب)

جلسه ششم: بحث سوره احزاب (آیات۲۸-۳۵ نفوذ منطق منافق حتی در خانه پیامبر ص!)

جلسه هفتم: بحث سوره احزاب (آیات۳۵-۴۲ منطق مومن واقعی: حضور جدی دین در تمام زوایای زندگی، حتی زوایای کاملا شخصی)

جلسه هشتم: بحث سوره احزاب (آیات۴۱-۴۸ مومن واقعی و ثمرات زندگی مومنانه)

جلسه نهم: بحث سوره احزاب (آیات۴۹-۵۶ مسائل بظاهر ساده خانوادگی و ارتباطات اجتماعی و تاثیرش در دینداری و نفاق)

جلسه دهم: بحث سوره احزاب (آیات۵۷-۶۹ جمع‌بندی نهایی کار منافقان و پیروانشان و مواجهه حکومتی با آنها و سرنوشت در دنیا و آخرت)

جلسه یازدهم: بحث سوره احزاب (آیات۶۸-۷۳ جمع‌بندی منطق مومن و اهمیت قول سدید در آن + جمع‌بندی کل سوره: عرضه امانت و دسه‌بندی سه‌گانه انسانها)

Views: 1141

3 Replies to “بازخوانی کارکرد نفاق در ایجاد واقعه عاشورا با مروری بر سوره احزاب”

 1. سلام.من لذت می برم از کار شما و استفاده می کنم.خدا خیرتون بده.فقط چرا پس از پایان هر ماه فایل word و pdf اون ماه رو قرار نمی دیدبرای دانلود؟من توتلگرام همیشه پیگیر مطالبتون بودم اما دوست ندارم در پیام رسان های داخلی که رفتید عضوبشم. پس لطفا فایل ماهانه رو حداقل تو سایت قرار بدید برای ایندست افراد هم

  • سلام علیکم
   نظر لطف شماست.
   ان شاء الله بزودی قرار می‌دهم
   اما می‌شود بفرمایید چرا دوست ندارید از پیام‌رسان داخلی استفاده کنید؟!
   آیا اعتماد شما به صهیونیستها بیشتر است از ایرانیها؟!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*