کتابی درباره رابطه دختر و پسر

دوستی و رابطه دختر و پسر پیش از ازدواج، از معضلاتی است که به‌ویژه در دو دهه اخیر در جامعه ما رو به فزونی گذاشته است. در فرهنگ غرب این دوستی‌ها نه تنها منعی ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ لیبرالیستی حاکم بر آن جوامع، نه تنها پیش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نیز با هیچ منع قانونی و اخلاقی و عرفی مواجه نیست، و حتی تشویق هم می‌شود. اما در اسلام، روابط بین افراد نامحرم، اگر در قالب ازدواج نباشد، تنها در چارچوب اقتضائات تعامل اجتماعی مجاز است و در این روابط باید حدود شرعی رعایت شود؛ پس آنچه امروزه تحت عنوان دوستی دختر و پسر، در حال گسترش است، با آموزه‌های اسلام ناسازگار است.

توصیه به پرهیز از روابط، و نیز پیشنهاد اشباع این نیاز از طریق تشکیل خانواده، اگرچه ضروری است، اما به دلیل فاصله افتادن بین بلوغ جنسی و بلوغ اجتماعی، و نیز شدت یافتن تحریکات جنسی در جامعه، لااقل در عرصه‌هایی جوابگو نیست. آیا بر اساس آموزه‌های دینی، راه‌حل واقع‌بینانه‌ و کارآمدی برای این مساله وجود دارد؟ آیا بر اساس آموزه‌های اسلام، می‌توان الگویی برای مدیریت جنسی جوانان، که واقعیات امروز را هم جدی بگیرد، ارائه داد؟

حدود سه سال است که از انتشار کتاب دیگری از اینجانب با نام «معنا، امکان و راهکارهای تحقق علم دینی» میگذرد. ددر آن کتاب تبیینی از معنا و امکان نظری «علم دینی» ارائه شد، اما بارها با این سوال و بلکه اعتراض مواجه بودم که اگر واقعا علم دینی ممکن است مصداقی از آن را نشان دهید؛ و این ممکن نیست مگر راه حلی علمی برای برخی از مسائل مورد نیاز جامعه بر اساس مکانیسمی که در آن کتاب مطرح شده بود ارائه شود. روابط دختر و پسر در ایران واقعا امروزه به صورت یک مساله و معضل درآمده است و بیش از یک دهه است که ذهن مرا به خویش مشغول داشته و مطالعات متعددی پیرامون آن داشته ام. از حدود دو سال پیش درصدد برآمدم که محصول این تاملات را به عنوان مصداقی از حلّ مسأله در عرصه «علم دینی» ارائه کنم، و نوشته ام را در اختیار بسیاری از صاحب نظران قرار دادم که از انتقادات و پیشنهادات آنان بسیار بهره بردم و بعد از چندبار اصلاح، اینک نسخه نهایی آن با عنوان «جنسیت و دوستی، مواجهه ای اسلامی با مساله رابطه دختر و پسر» وارد بازار کتاب شد. البته در غیرمعصوم، این املای نانوشته است که کاملا بی غلط است؛ لذا از همه کسانی که فرصت و انگیزه مطالعه این کتاب را دارند تقاضا دارم که مرا از انتقادات و پیشنهادات خود محروم نسازند.
لازم به ذکر است که چاپ اول این کتاب در ۲۲۲ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۵۵۰۰ تومان به اهتمام نشر معارف روانه بازار کتاب شده است.

Visits: 4389

52 Replies to “کتابی درباره رابطه دختر و پسر”

 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.

  سوالی از شما داشتم .این که آیا اجازه ی انتشار مطالب برخی کتاب های نوشته شده به قلم شما که تحت عنوان “آفتاب اندیشه” توسط انتشارات مدرسه منتشر می شوند را می دهید یا خیر ؟

  مطالب جهت نشر در شبکه های اجتماعی اینترنتی و با ذکر منبع خواهد بود .

  به خود انتشارات ایمیل دادم ولی متاسفانه پاسخ نمی دن.

  با سپاس پیشاپیش.

  • سلام علیکم
   هر مطلبی که بنده در هر جایی نوشته ام از نظر بنده پخش آن (در صورت عدم تحریف!) بلامانع است. اما در مورد کتابهایی که چاپ شده (از جمله همین مجموعه آفتاب اندیشه) چون ناشر کل اثر را از من خریده است، ناشر هم ذیحق است؛ البته آن مقدار که بنده می دانم طبق قوانین، اگر مطالب آن با ذکر منبع نقل شود، علی القاعده نباید مشکلی داشته باشد.
   التماس دعا

 2. سلام علیکم
  “۳۴ سال برکت!” در کوله بار: mosafer10555.blogfa.com
  حتما ببینید و از دست ندهید…

  التماس دعا

 3. سلام علیکم و رحمة الله
  أسعد الله ایامکم عید الله الاکبر بر شما مبارک
  شاید جای این سوال چندان در این پست نباشد. اما چون به مناسبت معرفی کتاب است و سوال نیز با موضوع کتاب چندان بی ربط نیست اینجا میپرسم:
  شهید مطهری(ره) در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام خویش ۲ تا حرف در مورد ازدواج می زنند که خلاصه اش این است:
  ۱- ازدواج یک نیاز است که جز با ازدواج برآورده نمیشود. در جهاد برآورده نمی شود در نماز شب در هیچ چیز دیگری. فقط در ازدواج.
  ۲- تجربه نشان داده کسانی که مجرد مانده اند یک نوعی خامی و بچگی در رفتارشان دیده می شود.
  حال اگر شما این ۲ مورد را قبول دارید به ۲ سوال من از ۲ بند پاسخ دهید:
  در مورد بند اول: بجز نیاز جنسی و احیاناً نیازی به داشتن فرزند دیگر چه نیازهائی هستند که فقط از طریق ازدواج برآورده می شود و لا غیر؟
  در مورد بند ۲: چرا ما در خیلی از اوقات این خامی و بچگی را مشاهده نمی کنیم!؟ مثلا در دانشگاه بنده خودم كه مجرد هستم را با ساير دوستان مجرد را با متأهلين كه مقايسه مي كنم همچين احساسي به بنده دست نمي دهد كه واقعا اينها يك تكاملي و پختگی ای پيدا كرده اند كه ما مجردان هنوز اين تكامل را پيدا نكرده ايم. يا مثلا همين بچگي كه شهید مطهری مي گوید در برخي از مواقع عكس اين مطلب مشاهده مي شود يعني آنكه جماعت متأهل رفتارشان بچه گانه تر از جماعت مجرد است.

  • سلام علیکم و رحمه الله
   ۱. نیاز به محبت کردن و محبت دیدن بدون هیچ چشمداشت، نیاز به عاشق شدن و معشوق واقع شدن، نیاز به اشباع عاطفی روزمره، نیاز به از خود فراتر رفتن، نیاز به لذت بردن ایثار و…. اینها دم دستی ترین نیازهایی است که هر زوجی درک می کند ولو که توجه به این درکها نداشته باشد و کسانی که کارشان به طلاق می کشد غالبا این گونه نیازهایشان در ازدواج هیچ پاسخی نگرفته است. (لازم به ذکر است که رفع این نیازها همگی طیفی است نه صفر و یک)
   ۲. شهید مطهری در کتاب ولاءها و ولایتها یک جمله ای دارد که یک مبنای مهم در تحلیلهای انسان باید قرار گیرد: «اشتباه است اگر گمان کنیم احساس احتیاجها همواره منطبق بر احتیاجهاست» حقیقتا این جمله شرح و تفسیری از آیه «عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و …» است که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد. پاسخ شما یک جمله است: آیا هیچ انسان خامی خام بودن خود را احساس می کند؟
   التماس دعا

 4. سلام علیکم و رحمة الله
  ۱- خوب خیلی از این نیازها در جای دیگری غیر از ازدواج نیز امکان پاسخگوئی دارد. مانند نیاز به محبت کردن که میتواند در قالب محبت کردن به والدین، خواهر و برادر؛ عمو و دائی و عمع و خاله و … باشد. منظور من از نیاز نیازهائی بود که تنها راه پاسخ به آن نیازها ازدواج است و لا غیر.
  ۲- به نظر میرسد برخی اوقات خود آدم احساس می کند که خام است و فلانی از او پخته تر است. فلانی از او با تجربه تر است و … . اما گفتم بنده در این امر همچین مسأله ای را مشاهده نمی کنم.
  حتی برخی اوقات خود افراد متأهل همین حرف را میزنند که تعدادشان کم هم نیست که میگویند ما که متآهل شده ایم چه گلی به سر خودمان زده ایم که شما که نشده اید میخواهید متأهل شوید!؟
  خب وقتی خود متأهل همچین نظری دارد. پس باید این مسأله دقیق تر بررسی شود.

  • سلام علیکم
   ۱. سنخ این محبت متفاوت است.
   ۲. شما مشاهده نمی کنید. اما بسیاری از افراد مشاهده می کنند. ضمنا عادت زشتی در میان بسیاری از مردم ما هست که خوبیهای زندگیشان را نمی گویند (و حتی نمی بینند) اما بدیها را مکرر می بینند و می گویند. من متاهلانی که چنان سخنی می گویند از این باب می دانم. تفصیل این بحثها را در قسمت مبانی همین کتابم داشته ام. مثلا تفاوت عشق وصال و عشق فراق؛ یا … . اگر خواستید مطالعه کنید و هرجا قانع کننده نبود سوال کنید.

 5. سلام علیکم استاد گرامی و رحمة الله و برکاته
  به مناسبت موضوع کتاب سوالی که چند وقت است ذهنم را به خودش مشغول کرده از شما می پرسم که اگر پاسخ بفرمائید ممنون می شوم.
  آنهم این است که در بحث ازدواج امروزه مي گويند براي ازدواج علاوه بر بلوغ جنسي به يك بلوغ اجتماعي و درك از زندگي مشترك نيز نياز است. از طرف ديگر در روايات خاصتا در مورد دختر توصيه اكيد به زود ازدواج كردن شده كه حتي در روايت داريم از سعادت هاي مرد اين است كه دخترش در خانه خودش حيض نبيند.تا همين چند دهه پيش نيز در همين ايران خودمان دختران در سنين ۹ و ۱۰ و ۱۲ سالگي ازدواج مي كردند؛ و پسران نيز در سنين ۱۶ و ۱۷ سالگي ازدواج مي كردند.
  حال سوال من اين است كه در آن زمان اصولاً اين بلوغ اجتماعي و درك از زندگي مشترك مطرح نبوده يا مطرح بوده اما واقعا يك دختر ۱۰ ساله به بلوغ اجتماعي لازم براي ازدواج رسيده بود!؟اگر آن زمان واقعاً يك دختر حدود ۱۰ ۱۲ ساله و يك پسر مثلاً ۱۶ ساله واقعاً درك درستي از زندگي مشترك داشتند و به آن بلوغ اجتماعي لازم رسيده بودند؛ چرا الان اينگونه نيست!؟
  من خودم وقتي دختران در اين سن فاميل را مشاهده مي كنم و در ذهنم تصور مي كنم كه مثلاً اين دختر خانم قرار است شوهر و احتمالاً بچه داشته باشد و خانه اي را اداره كند حقيقتاً خنده ام مي گيرد. دختر ۱۰ ساله امروزي ما يك نيمرو بلد نيست خودش درست كند يك فلاكس چاي بلد نيست درست كند. از كل لباسهايش اگر هنر كند فقط جورابش را خودش بشويد. دختري كه هنوز چيپس و پفك مي خورد و عمور پورنگ و خاله سارا نگاه مي كند و عروسك بازي مي كند. و قس علي هذا. و ايضاً پسر ۱۶ ۱۷ ساله ما.
  امروزه شايد دختر به ۲۰ سالگي و پسر به ۲۵ سالگي نيز برسد؛ اما همچنان آن بلوغ اجتماعي لازم را براي ازدواج پيدا نكرده باشند.همچنين چه كار مي توان كرد كه آن بلوغ اجتماعي لازم براي ازدواج تقريباً مقارن بلوغ جسمي و جنسي براي پسر و دختر ايجاد شود؟!

  همچنين سوال ديگري نيز در زمينه ازدواج از خدمتتان داشتم كه بي ارتباط با اين موضوع نيست و آن اينكه امروزه اينهمه كتاب و مقاله و سايت و سخنراني و … در مورد ازدواج وجود دارد كه مسأله ازدواج را از ابعاد مختلف مورد تحليل و بررسي قرار مي دهند. كلي هم جلسات مشاوره وجود دارد. در دانشگاهها نيز در واحدهائي همچون تنظيم خانواده و تدبير زندگي و … به اين موضوع پرداخته مي شود؛ دختر و پسر هم قبل ازدواج چندين جلسه مفصل با هم صحبت مي كنند و دقيق با ملاكها و سلايق و علائق همديگر آشنا مي شوند و بعد ازدواج مي كنند؛ اما با اينهمه درصد زيادي از ازدواج ها به طلاق مي انجامد.اما در گذشته ممكن بود حتي دختر و پسر تا شب عقد و حتي تا شب زفاف همديگر را نبينند و هيچ صحبتي با همديگر نكنند و اصلاً طرف مقابلشان را نشناسند و صرفاً والدين در اين وسط همه كاره باشند؛ اما آمار طلاق نزديك به صفر بودواقعاً دليل اين امر چيست!؟ كه امروزه با اينهمه بحث و صحبت و … باز هم طلاق بيداد مي كند اما در گذشته با توجه به اينكه هيچ شناختي نبوده آمار نزديك به صفر بوده است؟

  • سلام علیکم
   ۱. از قدیم هم برخی شرط رشد (که امروزه از آن به بلوغ اجتماعی تعبیر می شود) علاوه بر بلوغ جنسی لازم می دانستند؛ اما رشد یک مفهوم نسبی است که متناسب با موقعیتها متفاوت می شود. زندگی قدیمی هم بسیار بسیط بود هم مانعی به نام تحصیلات اجباری، به عنوان مانع رشد اجتماعی وجود نداشت لذا بچه ها از اوایل نوجوانی وارد مسائل زندگی می شدند (اگر پسر بود وارد محیط کار می شد زیر دست پدر و اگر دختر بود راه و رسم زندگی را از مادر یاد می گرفت) و بساطت زندگی هم مزید بر علت می شد که بلوغ اجتماعی بسیار زودتر حاصل شود. البته بلوغ اجتماعی به معنای بلد بودن تمام مسائل زندگی نیست و امروزه در این فضا اغراق هم می شود. یعنی برای من واضح است که اغلب دخترهای ۲۰ ساله به بلوغ اجتماعی برای ازدواج رسیده اند، اما در مورد دخترهای ۱۵ ساله تردید دارم.
   ۲. مساله موفقیت در ازدواج تنها یک عنصرش آگاهی های این چنینی است و از علائم علم زدگی جامعه ما همین است که به تبع غربیها حل مشکل را در بیان علمی صرف می داند، آن هم بیانی که اغلب بر اساس مولفه های فرهنگ غربی است که تلقی اصلی از خانواده کسب منافع بیشتر است نه ایثار و عشقی که تدریجی تقویت می شود. در کتاب مثال زده ام که خواستند با آموزش جنسی جلوی حاملگی نوجوانی را در آمریکا بگیرند و نشد. این هم هکذا. صرف نظر از مشکلات اخلاقی اجتماعی که مانع از پیوند عمیق روحی زوجین می شود تفردی که امروزه شدیدا تبلیغ می شود در ذات خود با ماهیت خانواده که اساسش بر ایثار و رشد از طریق دیگری را جزء خود دیدن است منافات دارد. من با این حجم مشکلات اخلاقی و نگرشی که به تبع غربزدگی دامنگیرمان شده همین مقدار طلاق را کاملا طبیعی می دانم و انتظار بیشترش را هم دارم. فصلی که درباره مبانی بحث نوشته ام تصویر مساله را بهتر نشان می دهد. التماس دعا. سوزنچی

 6. سلام علیکم استاد گرامی
  شاید سوالم کمی مضحک به نظر برسد اما سوال جالبی است به نظرم.
  امروزه گفته می شود رابطه دختر و پسر مشکل دارد و حرام هست.
  حالا سوال من این است آیا اینکه یک پسر و دختر نامحرم با هم حرف بزنند حرام است؟ به نظر میرسد حرام نباشد.
  اینکه ۲ تا نامحرم با هم بروند پارک مثلاً آیا خلاف شرع است؟ به نظر میرسد جواب منفی باشد.
  اینکه ۲ تا نامحرم بروند با هم رستوران و با هم شام بخورند خلاف شرع است؟ به نظر میرسد جواب منفی باشد.
  خب یک دختر و پسر هم که با هم دوست هستند؛ در دوستی شان مجموعه ای از امثال این ۳ موردی که بنده بیان کردم انجام میدهند که به نظر میرسد خلاف شرع نباشد.
  خب پس چرا گفته می شود دوستی دختر و پسر خلاف شرع است؟

  • سلام علیکم
   به شخصی گفتند: اگر من دستم را در این زاویه حرکت دهم حرام است. گفت خیر. گفتند اگر پایم را در این یک زاویه حرکت دهم چه؟ گفت خیر … گفتند پس چرا رقص حرام است؟ گفت: تک تکش مشکلی ندارد، مرده شوی ترکیبش را ببرد.
   من در مقدمه کتابم این حرف شما را تحلیل کرده ام. اگر خوانده بودید سوال نمی کردید.

 7. Hi there, I found your blog by way of Google while looking for a comparable matter, your site came up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.Hi there, simply turned into aware of your weblog thru Google, and found that it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. A lot of people shall be benefited out of your writing. Cheers!

 8. سلام دکتر خدا قوت
  طیب الله
  مدتها بود که پس از نشر کتابهای پرسش و پاسخ انتشارات مدرسه به دنبال معرفی منبعی مستند ، علمی و جوان پسند برای بچه های مدرسه بودم. سپاس گزار شما هستم که مطالب را سخاوتمندانه در اختیار قرار داده اید.
  خیر دو سرا نصیبتان ، پایدار و پیروز و سلامت باشید.

  • سلام علیکم
   متاسفانه خیر. بنده چون با ناشر قرارداد بسته ام الان کتاب در اختیار ناشر است و اجازه ارائه آن در قالب فایل الکترونیکی را ناشر در اختیار گرفته است. البته فروش اینترنتی آن موجود است. برخی از مباحث مهمش در برخی مقالاتم که در همین سایت موجود است آمده است.

 9. After research a number of of the weblog posts on your website now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and might be checking back soon. Pls check out my web site as properly and let me know what you think.

 10. I simply wanted to develop a small comment in order to say thanks to you for these magnificent recommendations you are giving out at this site. My rather long internet search has now been rewarded with reputable points to exchange with my family and friends. I ‘d assert that most of us readers are undoubtedly blessed to live in a fantastic site with so many special professionals with insightful solutions. I feel really blessed to have come across your webpages and look forward to many more fabulous times reading here. Thanks once again for everything.

 11. I’m also commenting to let you be aware of of the amazing discovery my cousin’s daughter gained studying your site. She mastered many issues, including what it is like to have an incredible helping character to make others without difficulty know precisely a variety of complex issues. You really surpassed her desires. Many thanks for providing these necessary, safe, explanatory and as well as unique guidance on the topic to Ethel.

 12. I want to show thanks to the writer for rescuing me from this type of condition. Just after surfing around throughout the search engines and meeting methods that were not beneficial, I was thinking my entire life was done. Existing devoid of the approaches to the problems you have solved by means of your good article content is a critical case, and the kind which could have adversely damaged my entire career if I hadn’t discovered the blog. Your ability and kindness in maneuvering every part was excellent. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a point like this. I can also now look ahead to my future. Thank you very much for your expert and sensible guide. I will not think twice to refer your site to anyone who ought to have guidance on this problem.

 13. I in addition to my friends came reviewing the good secrets and techniques on your web page and then instantly developed a horrible feeling I had not thanked the blog owner for those strategies. All of the boys became as a result glad to see all of them and have in effect in actuality been tapping into them. Many thanks for truly being quite thoughtful and then for picking these kinds of nice things most people are really desirous to be informed on. Our honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 14. My husband and i have been now ecstatic that Jordan managed to deal with his investigations from the ideas he received from your own weblog. It is now and again perplexing to just possibly be giving freely strategies which others may have been trying to sell. And we recognize we have got you to thank for that. The explanations you’ve made, the simple web site menu, the relationships you can assist to engender – it’s got everything powerful, and it’s helping our son and the family reason why this concept is enjoyable, which is truly fundamental. Many thanks for all!

 15. Thanks a lot for giving everyone remarkably spectacular chance to discover important secrets from this website. It is usually so beneficial and also jam-packed with fun for me personally and my office friends to visit your website on the least 3 times in one week to see the fresh issues you have got. Of course, I am also usually pleased with your surprising tactics you serve. Some 4 points in this posting are basically the most efficient I’ve ever had.

 16. My spouse and i have been quite excited that Chris managed to finish up his survey from the precious recommendations he made using your web pages. It’s not at all simplistic to just find yourself giving for free methods which often most people may have been trying to sell. And now we keep in mind we now have the blog owner to give thanks to because of that. Most of the explanations you made, the simple website navigation, the friendships you will give support to engender – it’s many unbelievable, and it’s really letting our son in addition to our family reason why this subject is enjoyable, and that’s truly serious. Thank you for all the pieces!

 17. I precisely wanted to thank you very much once more. I’m not certain the things I would’ve worked on without the actual tips and hints revealed by you directly on such a problem. It has been the hard issue in my opinion, nevertheless noticing a new well-written form you managed that made me to jump over happiness. Now i am happy for this guidance and even wish you are aware of a powerful job you are providing training many people via your webblog. I know that you haven’t come across all of us.

 18. I wanted to put you that very little note so as to give many thanks the moment again with your remarkable guidelines you have featured at this time. This is quite unbelievably generous of people like you giving publicly precisely what numerous people could possibly have distributed as an electronic book in order to make some dough for themselves, and in particular seeing that you could have tried it in case you wanted. Those inspiring ideas additionally served as the great way to fully grasp some people have the identical eagerness much like mine to find out a good deal more pertaining to this condition. I’m sure there are millions of more pleasurable periods up front for those who start reading your blog.

 19. I not to mention my pals were actually reading the best strategies on the website and before long I got a horrible feeling I never thanked the website owner for those secrets. Those ladies were for this reason warmed to study all of them and have now honestly been enjoying them. Many thanks for simply being indeed thoughtful and also for making a choice on such cool ideas most people are really eager to understand about. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 20. I want to show my admiration for your kindness in support of individuals who need guidance on that issue. Your special dedication to passing the message around has been quite productive and has regularly made women like me to get to their desired goals. Your amazing insightful help and advice means this much a person like me and even further to my office workers. Warm regards; from everyone of us.

 21. Thank you a lot for providing individuals with an extremely marvellous opportunity to check tips from here. It is often very beneficial and full of amusement for me personally and my office fellow workers to visit the blog nearly three times in one week to find out the new issues you have got. Not to mention, I’m just certainly fascinated with your extraordinary inspiring ideas you serve. Certain 1 points in this posting are honestly the simplest we’ve had.

 22. Thanks for all your valuable work on this web site. My mother delights in going through investigations and it’s easy to understand why. A number of us hear all relating to the compelling ways you give simple tactics through this web site and therefore encourage contribution from some other people on the content while our favorite princess is actually studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You are carrying out a powerful job.

 23. I would like to show appreciation to the writer for bailing me out of such a crisis. After researching throughout the world-wide-web and obtaining advice which are not helpful, I was thinking my entire life was well over. Being alive devoid of the solutions to the problems you have sorted out as a result of your entire website is a critical case, and those which may have badly affected my career if I had not noticed your web page. Your actual know-how and kindness in controlling all the stuff was very useful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I’m able to at this point relish my future. Thanks a lot very much for the professional and amazing guide. I will not be reluctant to suggest the sites to anybody who needs and wants guide on this area.

 24. I simply had to thank you very much once again. I’m not certain the things I could possibly have tried without these creative concepts documented by you relating to my theme. It actually was a horrifying case in my position, nevertheless taking a look at a well-written way you dealt with it forced me to cry over delight. I’m grateful for your help and then pray you realize what an amazing job you are carrying out training many people through the use of a blog. Most probably you haven’t come across all of us.

 25. Thanks so much for providing individuals with such a memorable chance to check tips from this website. It is always very terrific plus packed with fun for me and my office friends to visit your blog particularly 3 times in one week to study the new secrets you will have. And lastly, I’m so usually pleased considering the fabulous guidelines you serve. Selected 1 tips in this article are undoubtedly the most effective we have ever had.

 26. I wish to voice my affection for your kindness for those people who actually need help on this important subject. Your personal commitment to getting the message around appears to be astonishingly important and has without exception made somebody much like me to achieve their dreams. Your amazing warm and friendly help and advice indicates much to me and substantially more to my colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 27. I simply had to thank you very much once again. I am not sure the things that I would have tried without the actual methods shown by you about this theme. This was the horrifying issue in my position, however , being able to see a new skilled approach you dealt with the issue made me to weep with gladness. I am happier for your service and in addition expect you are aware of a great job you happen to be putting in instructing others via your web blog. I’m certain you’ve never met all of us.

 28. My wife and i ended up being absolutely lucky that Michael managed to round up his analysis via the ideas he acquired from your very own blog. It’s not at all simplistic to just find yourself offering helpful hints some others might have been trying to sell. And we all fully grasp we’ve got the writer to be grateful to for this. The most important illustrations you made, the simple web site navigation, the friendships you will aid to instill – it’s many great, and it’s really facilitating our son in addition to our family feel that the situation is amusing, which is certainly extremely vital. Thank you for all!

 29. I must show some appreciation to you for bailing me out of this type of circumstance. As a result of looking throughout the internet and seeing things which were not helpful, I assumed my life was gone. Being alive devoid of the solutions to the problems you have solved all through your entire report is a serious case, and the kind that would have negatively affected my career if I hadn’t discovered your web blog. Your primary natural talent and kindness in touching the whole thing was helpful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. I can also at this time look ahead to my future. Thank you very much for your high quality and amazing guide. I will not be reluctant to suggest the website to anybody who needs support about this problem.

 30. I have to show thanks to this writer just for bailing me out of this setting. Just after researching through the search engines and coming across tips that were not pleasant, I believed my entire life was gone. Living without the answers to the problems you have solved through your entire write-up is a serious case, and the kind which may have in a wrong way affected my entire career if I had not encountered your web blog. Your actual knowledge and kindness in dealing with every aspect was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. I can also at this point relish my future. Thanks for your time very much for this expert and amazing help. I will not hesitate to suggest your web page to any person who requires recommendations about this area.

 31. This is the right weblog for anybody who desires to search out out about this topic. You realize so much its virtually exhausting to argue with you (not that I truly would need匟aHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 32. باسلام مجدد.من تازگی با سایت ارزشمند شما اشنا شده ام و به سهم خود بسیار سباسگزارم.یک نقد خدمتتان دارم. این عین جملات همین صفحه است که دقیق نیست وچندان در امریکا و غرب واقعییت ندارد :
  …در فرهنگ غرب این دوستی‌ها نه تنها منعی ندارد، بلکه در چارچوب فرهنگ لیبرالیستی حاکم بر آن جوامع، نه تنها پیش از ازدواج، بلکه پس از ازدواج نیز با هیچ منع قانونی و اخلاقی و عرفی مواجه نیست، و حتی تشویق هم می‌شود….
  در رشته ما (تخصص اعصاب و روان)بحث اختلالات جنسی و درمان ان و اختلات روابط زوجین مفصلا بحث میشود که از منابع علمی و قانونی امریکا محسوب میشود.من یک یاداشت برای یک بزرگوار مثل حضرتعالی که در چند سخنرانی خود در تلویزیون چنین اشتباهی کرده بو دبواسطه یکی از نزدیکانش فرستادم که عینا انرا خدمت شما ارسال مینمایم.
  باسلام.در بعضی سخنرانیهای حاج اقا(بسیار ایشان را سلام برسانید)چنین برمی ایید که مثلا یک روانشناس ایرانی به خانمی گفته برای درمان افسردگی و..رابطه دوستی با یک مرد بیگانه برقرار نماید.و همچنین اقای سروش میگویدکه زنای محارم((incest)) امروزه به منزله حق شناخته میشود و …ودر مورد رابطه نامشروع زن شوهردار با مرد بیگانه میگوید امروز جزء حقوق زنان است و…(فیلم سخنرانی او در اینترنت است)
  بنظر میرسد برداشت بسیاری از این گونه سخنان این است که انان مطابق قواعد درمان روانبزشکی وروانشناسی غربی سخن میگویند ومغایرتی با دستورات درمانی انها ندارد درحالی که حضرات ۱۸۰ درجه برخلاف این منابع روانشناختی دانشگاهی غربی سخن رانده اندکه نه تنها مورد تایید هیچکدام از ادیان الهی نیست بلکه مطابق دانش غربیها هم نیست.
  سند من این است که کتاب تخصصی(رفرنس) رشته ما در ایران همان کتاب دانشگاهی امریکاست که ترجمه و اصل ان معروف به کتاب سینابس((SYNOPSIS)) در کتابفروشیها موجوده.
  خیلی خلاصه بگویم در رشته ما مواردی بعنوان فوریت یا اورزانس((EMERGENCY)) است مثل خوکشی که خط قرمز است یعنی وضعیت بحرانی است ودرمان فوری را میطلبد وگرنه ممکنه فجایع جبران نابذیری ببار بیاورد.لذا لیست چنین مواردی در یک جدول فهرست شده است.زنای محارم بعنوان یکی از همین موارد است که در همین کتاب به زبان اصلی جدول صفحه ۷۸۲ و در ترجمه ان جلد دوم ص۵۳۷ مشاهده میشود.
  نیز مطابق همین کتاب نه تنها رابطه نامشروع زن ومرد متاهل با غیر همسر توصیه نمیشود بلکه اگر چنین رابطه ای برای یکی از زوجین کشف شود میتواند ایجاد بحران نماید لذا جزو اورزانس روانبزشکی برشمرده واز عوامل بحران زناشویی دانسته بطوریکه درمان درازمدت معطوف به بحران را در دستور برنامه درمانی قرار داده است.جدول ص۵۳۸ ترجمه همان جلد دوم.
  همین رفرنس دانشگاهی قسمت درمان افسردگی و اضطراب ومشکلات خلقی و..به هیچ وجه توصیه به داشتن دوست دختر یا دوست بسر نکرده وحتی بعنوان احتمال هم نام نبرده است.
  اگر خواستید عکس کتاب و صفحه مورد نظر تلگرام کنم یک شماره بدهید .
  موفق باشید.

  • سلام علیکم
   ضمن تشکر از نظر کارشناسی شما
   بنده درباره فرهنگ لیبرالیستی حاکم بر این جوامع سخن گفته‌ام نه درباره رشته علمی روانشناسی یا روانپزشکی.
   بسیاری از اوقات یک مطلب در فرهنگ جامعه به نحوی است اما در رشته‌های تخصصی لزوما آن طور نیست.
   اما تشویق به دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج رفرنسهای متعددی دارد و در بسیاری از کتب آموزش جنسی که در دبیرستانها تدریس می شود به عنوان یک امر کاملا عادی قلمداد می‌شود و البته اتاکید اصلی شان استفاده از لوازم پیشگیری و پرهیز از باردار شدن است نه عدم ارتباط.
   بله، ممکن است آن توصیه که به داشتن دوست دختر یا پسر برای رفع افسردگی مطرح شده، مطرح نباشد و فقط سلیقه شخصی یک روانشناس بوده باشد و عرض بنده هم اصلا ناظر به این نبود

 33. باسلام مجدد وسپاس ازتلاشتان.فکر میکنم قدری خلط مبحث شده است لذا نکاتی عرض میکنم:۱-کتاب ما مطابق فرهنگ غربی است
  ۲-مثلا درکشور ما در مطبها (مراکز ترک اعتیاد)مواد مخدر توزیع میگرددایا این دلیل بران ستکه درفر هنگ ما اعتیادامری پذیرفته شده است؟
  ۳-شما میدانید که اموزش جنسی قبل ازدواج در فرهنگ اسلام داریم.
  ۴-ایادوستی پسر ودختر در ان فرهنگ همان معنا ومفهوم و کارکردی دارد که در فرهنگ ما دارد؟ایا این دو مساوی است؟
  ۵-تشویق به رابطه پسر ودختر قبل ازدواج به این معنی نیست که بعد ازدواج رابطه یکی ازوجین با غیر همسر به لحاظ فرهنگ غربی(فرهنگ لیبرال و…) پذیرفته شده و یا اخلاقی است.کتاب کوچکی بنام بی وفایی همسران -نشر قطره نوشته اساتید روانپزشک(دکتر بولهری و…) حتی ارتباط عاطفی و غیر جنسی باغیر همسر راطبق تعریف بعنوان بی وفایی و خیانت به همسر دانسته و لذا در تعریف ازدواج طبق نظر اکثریت مردم غرب چنین نوشته:ازدواج یعنی متعهد بودن و وفادار بودن به شریک زندگی(همسر).نیز در ص۳۷ نوشته:
  >>بی وفایی در همه فرهنگ ها عملی ناپسند به شمار میروداما واکنش فرهنگهای مختلف به ان متفاوت است.<<
  باسپاس مجدد لطفا شماره تلفن من از سایت خذف نمایید.موفق باشید.

  • با سلام مجدد و پوزش از تاخیر (به علت مشکلی که در سایت پیش آمده بود نظر شما را ندیدم)

   همان طور که قضاوت درباره فرهنگ یک جامعه با بررسی مراکز اعتیاد کافی نیست، با صرف کتابهای آموزشی هم کافی نیست.
   مثلا اینکه در آمریکا یکی از مشکلات اجتماعی «باراداری دختران زیر ۱۸ سال» است که رقم میلیونی‌ای وجود دارد و بحث آنان ناظر به این است که چه کنیم که تمایل دختران به این مساله کم شود و .. (که ارجاعاتش را در کتابم داده ام) نشان می‌دهد یک فرهنگ عادی بودن روابط قبل از ازدواج تا حدی شیوع دارد که حتی از بارشدن عادی و بلکه در فرهنگ این دختران ارزش شمرده می شود. یعنی در جامعه ما اگر روابط نامشروعی هست لااقل می دانیم که به حدی نرسیده که بارداری یک نرم مثبت قلمداد شود. البته در آدرسی که داده ام بحث روانشناسان است برای حل این مشکل، یعنی جامعه علمی می خواهد که چنین نباشد اما این واقعیت در فرهنگ آنها هست و رقم میلیونی رقم پایینی نیست.

   مساله وفاداری بعد از ازدواج به عنوان یک ارزش اخلاقی هنوز به دلایل مختلف هست اما در کنار آن رواج روابط نامشروع به بهانه آزادیها هم هست و این از مصادیق درگیری فرهنگ عمومی و اخلاق در آن جوامع است که خودشان درباره اش بحثهای جدی دارند.

 34. I precisely wished to thank you very much all over again. I’m not certain the things that I would’ve carried out without these tips shared by you over this theme. It was the intimidating problem in my view, however , taking a look at the very professional technique you resolved that made me to weep over delight. I’m just grateful for the support and as well , sincerely hope you are aware of a powerful job your are undertaking teaching people today all through your webblog. I’m certain you haven’t got to know all of us.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*